|  ZPRÁVY
ne 7. července, svátek má Bohuslava, zítra Nora
Komentáře
Brexit bez dohody by například jen v českém automobilovém průmyslu připravil o práci až 16 tisíc Čechů 

Dohoda o brexitu v Bruselu uspěla. Londýn ji ale může ještě shodit ze stolu, s neblahými důsledky i pro ČR

28. listopadu 2018 04:56 / Depositphotos
 0   1
Fakt, že premiéři a prezidenti 27 zemí EU podpořili návrh dohody o brexitu, není z hlediska trhů příliš překvapivý. „Lámat chleba“ se bude podle českého ekonoma Lukáše Kovandy až v půli prosince v britském parlamentu. Premiérka Theresa Mayová totiž stále nemá zajištěnu jeho podporu návrhu dohody.

Každopádně výsledek bruselského jednání premiérů a prezidentů zemí EU je příznivou zprávou pro českou ekonomiku, říká Kovanda. Snižuje se totiž pravděpodobnost, že koncem března 2019 proběhne takzvaný „brexit nadivoko“, tedy brexit bez dohody. Byť tato pravděpodobnost stále není nulová.

Pokud však v příštích dnech výsledek bruselského jednání pozitivně přijme britská veřejnost, lze předpokládat, že oslabí stávající odmítavý postoj stále podstatné části britského parlamentu k návrhu dohody.

Jestliže britský parlament při svém hlasování – pravděpodobně 12. prosince 2018 – návrh dohody o brexitu odmítne, situace se výrazně zdramatizuje. Jak Kovanda upozornil, Británie by se vydala cestou „brexitu nadivoko“, s neblahými ekonomickými důsledky na britských ostrovech a v dalších zemích, včetně ČR.

„Brexit bez dohody by například jen v českém automobilovém průmyslu připravil o práci až 16 tisíc Čechů. Británie je významným odbytištěm českého vývozu a brexit bez dohody by vedl k tomu, že by v březnu 2019 ze dne na den přestal platit nynější bezcelní režim a také stávající úpravy netarifních opatření mezi Británií a zbytkem EU. To by v důsledku ochromilo britskou poptávku po dováženém zboží,“ poznamenal Kovanda.

Nejistota spjatá s brexitem ji ostatně částečně ochromuje už nyní. Zatímco letos od ledna do září objem českého vývozu na trhy Evropské unie (stále včetně Británie) stoupl meziročně o dvě procenta, export do Británie samotné ve stejném období klesl o 4,6 procenta. „Spojené království je jediným z našich klíčových exportních odbytišť, kam letos vyvážíme menší objem zboží než loni. Zatím je tedy jakýkoli potlesk předčasný. Británie má přes sebou politicky nesmírně horký prosinec,“ dodal Kovanda.

Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu