|  ZPRÁVY
út 14. května, svátek má Bonifác, zítra Žofie
Zahraniční
Julii Skripalovou odvezla policie na bezpečné místo 

Juliji Skripalovou propustili z nemocnice a schovali ji na bezpečné místo. Rusko zuří

11. dubna 2018 04:28 / Facebook
 0   3
Minulý týden se dcera bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala (66) Julija (33) těšila na to, až ji pustí z nemocnice. A teď se dočkala. Léčba po otravě nervově paralytickou látkou novičok ale pro ni ještě neskončila. Podle stanice BBC byla Skripalová odvezena na bezpečné místo.

Skripal a jeho dcera byli nalezeni v bezvědomí 4. března na lavičce v jihoanglickém Salisbury. Původně odborníci tvrdili, že mají oba minimální šanci na přežití. Uvedl to i například chemik Vil Mirzajanov, který se podílel na výrobě novičoku, jímž byla dvojice otrávena. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a žije v USA. Léčba na Skripala a jeho dceru naštěstí dobře zabrala a i zdravotní stav bývalého dvojitho agenta se den ode dne lepší.

Podle zástupkyně zdravotnického zařízení Christine Blanshardové propuštění Julije Skripalové z nemocniční péče neznamená ukončení léčby. Kdy k propuštění došlo, Blanshardová neuvedla. Podle britských médií Skripalová opustila nemocnici v pondělí odpoledne.

Ruské velvyslanectví v Londýně propuštění Skripalové z nemocnice přivítalo. Vyzvalo ale současně britské úřady, aby ruské straně "okamžitě" předložily důkazy o tom, že Ruska jedná z vlastní vůle. "Potřebujeme okamžité důkazy, že to, jak se s ní zachází, se děje z její vlastní vůle," citovala z prohlášení ambasády agentura TASS.

List The Sunday Times už o víkendu informoval, že Británie zvažuje, že nabídne bývalému dvojitému agentovi a jeho dceři novou identitu a život ve Spojených státech. Chce je tak ochránit před dalšími útoky. O přesídlení už podle The Sunday Times jednala britská tajná služba MI6 se svými protějšky z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Ruské velvyslanectví v Londýně vydalo prohlášení, podle něhož by Moskva podobný krok považovala za únos, protože Julija Skripalová i její otec jsou držiteli ruského pasu. Skripal je kromě toho ještě občanem Spojeného království. „Izolace“ Skripalových by podle ambasády znemožnila seznámit se s jejich verzí událostí. Moskva si také po dobu hospitalizace Skripalové stěžovala, že její konzulární pracovníci nemají k Rusce přístup.

Podle Británie použil kdosi k útoku nervově paralytickou látku novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu. Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů. Skripal v minulosti působil v ruské vojenské rozvědce a později spolupracoval s britskou tajnou službou.

Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu