Nejvyšší správní soud zrušil opatření povinného nošení roušek a respirátorů
Ministerstvo zdravotnictví má do pátku čas, aby napravilo opatření týkající se povinného nošení roušek či respirátorů v souladu se zákonnými podmínkami. Resort hned v úterý odpoledne oznámil, že tato odůvodnění doplní. Adam Vojtěch novinářům dodal, že si neumí představit, že by v Česku opatření ohledně povinného nošení roušek ve vnitřních prostorech neplatilo.
Ministerstvo systematicky ignoruje rozhodnutí soudu
Dle NSS ministerstvo zdravotnictví „systematicky ignoruje“ jeho rozhodnutí. Soud dále uvedl, že by pro příště už mohl opatření zrušit ihned, bez jakéhokoli odkladu. „V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana,“ doplnil NSS.
Kromě analýzy aktuální epidemické situace je „odůvodnění napadeného mimořádného opatření až na drobné úpravy zkopírováno z předchozích mimořádných opatření, u nichž již soud deklaroval jejich nezákonnost pro nedostatečné odůvodnění,“ konstatoval soud. Problémem je to, že ministerstvo zdravotnictví stále „recykluje“ stará odůvodnění, jež jsou NSS označena jako nezákonná, ale nevypracuje odůvodnění nová.
NSS by mohl opatření zrušit s okamžitou platností
V úvahu proto byla i varianta, kdy by soud s okamžitou platností zrušil všechna opatření týkající se nošení roušek a respirátorů, upozornil soudce Petr Mikeš. Nakonec se však NSS rozhodl, že půjde druhou cestou, kdy dá Ministerstvu zdravotnictví celkem tři dny na nápravu. Stále je zde totiž zvýšené riziko nákazy například v nemocnicích.
„Soud si uvědomuje, že je nežádoucí, aby daná povinnost nebyla stanovena ani pro velmi rizikové situace po určitou dobu vůbec. K tomuto řešení však bohužel ministerstvo soud postupně tlačí, jestliže přes opakované konkrétní výtky soudu není schopno napravit nedostatky. Takový postup proto nelze do budoucna vyloučit, neboť soud nebude mít jinou možnost, jak ministerstvo přimět k respektování jasně vyjádřeného právního názoru,“ upozornil Petr Mikeš.
Ministerstvo zdravotnictví má tři dny na nápravu
Podle Nejvyššího správního soudu slouží třídenní lhůta k tomu, aby Ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, jež je v souladu se zákonem. Je proto potřeba, aby bylo nošení roušek či respirátorů ve vnitřcích prostorech nebo například v hromadné dopravě řádně odůvodněné. Dále čtěte: Kriminalisté obvinili lékařku za šíření lží. Jedná se o vakcinační genocidu a pokusy na lidech, prohlašovala.
Zdroj info: irozhlas.cz, novinky.cz.