Vědci bijí na poplach! Evropě hrozí katastrofa obřích rozměrů
V dokumentu se uvádí, že nejvíce ohrožena je oblast Gulf of Cadiz, která je oblíbenou turistickou destinací v obou zemích. Potencionální katastrofu přirovnali k hororovému zemětřesení v Portugalsku z roku 1755.
Nejznámější zemětřesení v Lisabonu vypuklo 1. listopadu 1755 v 9:40 ráno. Považuje se za jedno z nejničivějších a nejvíce smrtících zemětřesení v historii. Má na svědomí odhadem 60 000 obětí, z nichž většina zahynula ve vlnách tsunami a během požárů, které následovaly bezprostředně po zemětřesení. Lisabon utrpěl značné materiální i lidské ztráty.
Podle expertů není oblast připravená na obdobnou katastrofu a ztráty na životech by se opět počítaly na desetitisíce. Odborníci poukazují zejména na chybějící varovné signály, které by v předstihu lidi upozornily na blížící se obrovskou vlnu. „Otázkou není, zda tsunami přijde, ale kdy přijde," řekl Begona Perez, šéf španělské divize oceánografie.
Podle seismologů se v oblasti nachází několik zlomů, které mohou kdykoli způsobit opravdu silné zemětřesení a následné tsunami. „Přístup k některým oblastem po takové katastrofě by byl několik dní omezený, evakuace by tam selhala. Nefungovala by elektřina, nebyl by signál, voda a místa jako například Cadiz by musela být úplně evakuována," dodal režisér dokumentu.