|  ZPRÁVY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Domácí
Nákupní centra se začala vyprazdňovat 

Češi mění své zvyky. Nákupní centra jsou tak ve velkých problémech

17. srpna 2020 16:24 / Depositphotos
 0   0
Česká obchodní centra, shopping mally či retail parky vyklízejí prodejci oděvů či obuvi. Jejich prodejní místa zatím nikdo nezaplňuje, místo nazdobených výloh je vidět jen nekonkrétní nápis „Coming soon“. Již brzy. Ale co? Kdo?

Z Česka se nedávno stáhl třeba francouzský oděvní řetězec Camaieu, jenž tu provozoval skoro třicet kamenných obchodů. V problémech je také společnost L Brands, pod níž spadá značka luxusního spodního prádla Victoria’s Secret. A mnozí další.

Tržby maloobchodních prodejců oděvů, těch v kamenných prodejnách, ještě v červnu, podle nejnovějších údajů ČSÚ, klesaly meziročně o více než šestnáct procent. Přitom tržby maloobchodu jako celku byly v červnu už víceméně na loňské úrovni. A vyšší než loňské tržby pak zaznamenali třeba prodejci sportovních potřeb, a zejména on-line obchody.

To není náhoda. Koronavirová krize naučila v e-shopech nakupovat i ty Čechy, kteří tak dosud nečinili. Tržby tuzemských e-shopů tak letos mohou atakovat hranici 200 miliard korun. Dosavadní rekord, loňský, přitom činí 155 miliard.

Navíc koronavirová krize snížila zájem o formálnější oblečení a obuv, jakou jsou obleky, kostýmy, ale i třeba džíny. Naopak sportovní a pohodlné oblečení získalo na popularitě. Důvod je zřejmý: když byli lidé více doma, třeba i na home officu, nepotřebovali tolik formálního, luxusnějšího oblečení, které normálně do zaměstnání nosí. Mnozí zůstávají i u tohoto návyku. Nakupují více pohodlného a sportovního oblečení než dříve a nakupují celkově více oblečení či obuvi přes internet. Kamenné obchody s oděvy tudíž ztrácejí zákazníky a vyklízejí tuzemská obchodní centra a retail parky. Podobný trend je patrný i v zahraničí, upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Odklon od formálního zboří zrcadlí i vývoj akcií firem jako Hugo Boss nebo Levi Strauss, které během koronavirové krize dramaticky poklesly a dosud se nezotavily – jsou stále skoro jen na polovině své úrovně ze začátku letošního roku. To znamená, že investoři nevěří v rychlý růst ziskovosti těchto firem k předkoronavirovému trendu. Češi hřeší stále víc. Za své neřesti utrácí rekordní sumu peněz.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu