Čerpací stanice přestaly nafukovat své marže. Jak se to odrazí na cenách benzínu a nafty?
Ropa se naopak ocitá pod setrvalým výprodejním tlakem. Cena ropy Brent klesla na své takřka dvojměsíční minimum. Důvodem propadu je zejména obava ze zpomalení americké ekonomiky a bezprostředně pak vyšší než očekávaný stav amerických zásob. Trhy se v rostoucí míře obávají, že obchodní válka Spojených států a Číny vyústí v celosvětovou recesi, která by citelně podvázala poptávku po ropě.
Jak uvádí přední český ekonom Lukáš Kovanda cenu ropy tlačí dolů také to, že Saúdská Arábie už koncem září plně obnovila provoz na zasažených ropných zařízeních. Zprovoznila je tedy rychleji, než se čekalo. Přitom rovněž zmírňuje napětí v oblasti Zálivu.
V září ovšem produkce ropy v režii kartelu OPEC zaznamenala nejvýraznější měsíční propad za uplynulých šestnáct let, právě kvůli výpadku po útocích na saúdskoarabská ropná zařízení. Naposledy se produkce kartelu během jediného měsíce výrazněji zhroutila v roce 2002, kvůli tehdejším stávkám na venezuelských ropných zařízeních. Měsíční ropná produkce kartelu byla v září nejslabší od roku 2009, kdy se jeho členské země rozhodly omezit těžbu kvůli probíhající globální finanční krizi.
Vývoj na světovém trhy tedy poměrně jednoznačně signalizuje další propad cen ropy. V příštích sedmi dnech se tak čeští řidiči dočkají zlevnění benzínu o pět až deset haléřů na litr. Nafta kvůli blížící se zimě zlevní méně výrazně, do pěti haléřů na litr.