|  ZPRÁVY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Domácí
Míra inflace v ČR v květnu překonala očekávání trhu 

Zdražuje elektřina, pivo, maso i brambory. Inflace opět citelně přestřeluje cíl České národní banky

15. června 2019 04:09 / Shutterstock
 0   0
Míra inflace v ČR v květnu překonala očekávání trhu, když dosáhla hodnoty 2,9 procenta v meziročním vyjádření. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem hladiny spotřebitelských cen čítajícím 2,7 procenta. To je stejné tempo, jaké pro květen předpokládá také aktuální prognóza České národní banky.

Koruna v reakci na zveřejnění údaje o květnové inflaci vůči euru mírně posílila, jelikož mírně stoupla pravděpodobnost celkově přísnější měnové politiky České národní banky
v dohledné době.

Podle předního českého ekonoma Lukáše Kovandy za rychlejším než předpokládaným vzestupem cenové hladiny stojí zejména silnější tlak na růst cen potravin, hlavně zeleniny. Brambory meziročně přidávají více než 88 procent a jsou nejdražší v historii ČR. Zdražuje také třeba cibule nebo zelí. Důvodem je slabá loňská úroda způsobená nevídaně suchým a teplým počasím. Z podobného důvodu zdražují nejen ony jiné druhy zeleniny, ale třeba také pivo.

Cena piva meziročně roste o více než sedm procent. Pivovary zdražují kvůli vyšší ceně ječmene, kterou rovněž způsobuje loňska celoevropsky slabá úroda, ale také z důvodu růstu cen energií v čele s elektřinou a kvůli růstu mezd. Ty pochopitelně rostou i pracovníkům v pivovarnictví. Mzdy rostou napříč ekonomikou a představují silný inflační tlak v oblasti takzvané jádrové inflace, která vyčleňuje kolísavé složky typu zmíněných potravin a energií.

Zmíněná elektřina zdražuje meziročně o 12,5 procenta. Je jednoznačně nejvýrazněji rostoucí položkou v segmentu energií. Letošní růst cen elektřiny by již neměl být tak citelný, avšak domácnosti se musí připravit na zdražování i v příštích letech – v průměru kolem deseti procent ročně. Důvodem je přechod na environmentálně šetrnější, ale také dražší, zdroje energie, který pod taktovkou EU probíhá zejména v Německu, s nímž je český energetický trh silně propojený.

V květnu se ovšem částečně ulevilo řidičům, neboť meziroční nárůst cen pohonných hmot v porovnání s dubnem zmírnil. Za zmínku ovšem stojí – vrátíme-li se k potravinám – růst cen masa. Ten souvisí s probíhající epidemií afrického moru prasat v Číně, který představuje celosvětový tlak na růst cen zejména vepřového, ale také některých jiných druhů masa.

V dalších měsících roku se míra inflace postupně sníží až k úrovni dvou procent, avšak po celý letošní rok zůstane nad touto úrovní inflačního cíle České národní banky. Její tempo tak samo o sobě nebude stačit na to, aby Česká národní banka letos ještě jednou zvýšila základní úrokovou sazbu. Za celý rok vykáže míra inflace úroveň 2,6 procenta.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu