|  ZPRÁVY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Domácí
Počet lidí, kteří jsou nuceni žít v takzvaných sociálních ubytovnách, kde mnohdy panují absolutně nevyhovující podmínky, stále roste 

Ministerstvo práce se hodlá pustit do boje proti obchodníkům s chudobou

22. února 2019 09:00 / Reprofoto ČT
 11   6
Ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Jana Maláčová (ČSSD) představila už loni v září 15 opatření, která mají ukončit obchod s chudobou a pomoci lidem z vyloučených lokalit. Řešení chudoby a sociálních problémů s ní spojených však přesahuje možnosti a kompetence jediného resortu. Na realizaci jednotlivých opatření proto s MPSV spolupracuje hned sedm dalších resortů.

Uvedení všech opatření do praxe bude postupné a bude vyžadovat změnu legislativy. "Obchodníci s chudobou zneužívají sociální systém dávek na bydlení a využívají často bezvýchodné situace sociálně slabých, které poté s příslibem cenově dostupného bydlení sestěhovávají do ubytoven a nevyhovujících bytů. Ty ale svou kvalitou nesplňují základní standardy," uvedlo ve své zprávě ministerstvo.

Počet lidí žijících v takto chmurných podmínkách v průběhu let výrazně narůstá. Obchodu s chudobou se stále daří a související sociální problémy se prohlubují. Neutěšenou situaci by mělo změnit právě zmíněných 15 opatření, která se v současné době projednávají na úrovni příslušných náměstků a ministrů jednotlivých resortů. Jedná se o následující opatření:

1. Regulovat pronájem více bytů přes živnostenské oprávnění.
2. Jasné nastavení hygienických standardů u bytů, které by určovaly, jak má vypadat byt (např. tekoucí voda, hygienické zázemí, funkční elektrika apod.) a stanovení počtu metrů čtverečních na osobu v dané domácnosti.
3. Zavedení povinnosti trvalého pobytu v obci, kde jedinec fakticky bydlí.
4. Opravy a výkup zdevastovaných bytů.
5. Dokončení cenových map za účelem stanovení obvyklého nájmu.
6. Revize dávkového systému: zvážit sloučení příspěvku a doplatku na bydlení, zastropovat výplaty dávek dle cenových map, zajistit adresnost vyplácení dávek, zúžit okruh spolužijících osob v domácnosti a zkrátit vyplácení např. paušálů na energie.
7. Zákonně upravit možnost poskytovat data obcím o poskytnutých sociálních dávkách a vykonávané sociální práci.
8. Personálně a finančně posílit Úřady práce, Policii ČR či pedagogické pracovníky ve vyloučených lokalitách.
9. Zákonně definovat, co je přechodné bydlení a jakou má funkci za účelem eliminace tzv. ubytoven.
10. Umožnit oddlužení osob v exekuční pasti bez nastavení minimálního limitu splacení pohledávek.
11. Striktně navázat pobírání dávek na sociální práci a školní docházku.
12. Změnit povinnost školní docházky (neohraničovat věkem, ale např. stanovit povinnou školní docházku do ukončení vzdělávání, např. dosažením výučního listu) a omezit předčasné odchody dětí ze vzdělávání.
13. Posílit sociální práci a sociální prevenci: pracovní a hygienické návyky, práce s dětmi a podpora vzdělávání, prevence kriminality a konzumu drog, schopnost udržet si bydlení apod.
14. Zajistit, aby všichni práceschopní skutečně pracovali vč. dlouhodobé zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných osob, např. revize veřejně prospěšných prací tak, aby bylo možné je využívat dlouhodobě bez nutnosti opakované evidence na úřadu práce.
15. Zajistit vymahatelnost práva zejm. s ohledem na rušení nočního klidu a sousedského soužití.

Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu