|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Elektronika
Quantum dot displej bude očekávanou novinkou! 

Budoucnost televizorů je kvantová fyzika, HDR a mnohem více! Podívejte se co nás v příštích letech čeká

26. února 2017 20:53 / Internet
 2   0
Televizory prošly za poslední roky velkým technologickým pokrokem. Zdá se, že televizní obraz už nemůže vypadat lépe, ale přesto následují stále nové a nové inovace. Pojďme se podívat na trendy a technologie, které televizorům dají opět nový rozměr.

Všichni velcí výrobci, Panasonic, LG, Samsung a další, se chlubí svými Ultra HD 4K televizory. Posun od Full HD k Ultra HD 4K, nebo dokonce 8K je nezadržitelný trend, který nakonec pokoří každý obývací pokoj.

Displej UHD 4K je tvořen 8 miliony pixely, oproti Full HD se 2 miliony je to tedy 4x více. Důvodem, proč mnoho lidí nemělo potřebu upgradovat na 4K bylo především to, že nebyl snadno dostupný obsah pro takto kvalitní obraz.

To se však poslední dobou mění a poskytovatelé v Anglii, nebo Německu již nabízí spoustu pořadů ve 4K rozlišení. Nedávno se také přidali Netflix a Amazon, kteří rovněž nabízí bohatý 4K streaming a blíží se tak čas, kdy Full HD technologie již nebude dostačující.

Ohromující rozlišení a barvy

Pokud jste si zakoupili UHD 4K televizi a dívali jste se na první 4K film v němém úžasu, musíme vás trochu zklamat. 4K je totiž pouze jakýmsi odrazovým můstkem toho, co bude následovat.

8K má sice k masovému prodeji stále ještě pořádný kus cesty, ale v dnešní době již existuje někokolik specializovaných displejů, které mají neuvěřitelné rozlišení až 32 megapixelů. V televizním jazyce se tedy jedná o futuristicky znějících 32K.

Problém je, že existuje hranice, kdy lidské oko již není schopno poznat rozdíl v kvalitě obrazu na základě jeho rozlišení. Výrobci mají ovšem stále celou řadu možností, jak televizní obraz zlepšovat v oblastech kontrastů, barev a také záření.

Například Netflix a Amazon nabízejí celou řadu streamů s dynamickým rozlišením HDR. Kamery v telefonech používají HDR již řadu let. Jedná se o technologii, která rozšiřuje paletu barev, prohlubuje úroveň černé, zlepšuje kontrasty a vytváří přesnější zobrazení objektů na displeji.

Efekt HDR na velké ploše je natolik ohromující, že jeho využití v televizních obrazovkách je nevyhnutelné. V technologickém světě se také předpokládá, že v příštích letech může mít mnohem větší význam, než samotné rozlišení obrazovky.

Kromě HDR existuje i konkurenční systém Dolby Vision, který se rovněž snaží o maximální prožitek při sledování televizního obrazu.

Kvantová fyzika

Je poměrně známa věc, že nové OLED displeje jsou nesrovnatelně lepší, než starší LED technologie. Nejnovější LG displeje používají LED technologii, která využívá k zobrazení organickou vrstvu polovodičů.

Výsledkem je brilantní obraz, inkoustově černá a nevídaná paleta barev. Technologie se chlubí také naprostou absencí chvění a nepřesností. Jedinou nevýhodou jsou vysoké výrobní náklady, které ale naštěstí v poslední době značně klesají a otevírají tak této technologii možnost, jak zasáhnout nejen prémiový segment.

Další na řadě jsou takzvané QLED displeje, založené na kvantové mechanice, které disponují tenkou vrstvou nanokrystalů, mezi podsvícením a displejem. Tato technologie velmi razantním způsobem posouvá kupředu barevné spektrum a hloubku barev.

Kvantový televizor je opravdu již velmi pokročilá technologie, kterou v současné době disponuje pouze jihokorejský výrobce Samsung.

Nová dimenze obrazu

Ještě nedávno bychom s jistotou tvrdili, že co se na televizi určitě nezmění, je jejich obdélníkový tvar. Široké spektrum televizorů se zakřiveným displejem, které jsou již dnes na trhu však naznačuje, že obdélníkovému tvaru pomalu ale jistě zvoní umíráček.

I když s takto zakřivenou obrazovkou se pocitově dostáváte do samotného dění, které se odehrává na vašem televizoru, tak technologie samotná má jistá omezení, spočívající zejména v pozorovacích úhlech obrazu.

Pokusy o super široké displeje Samsungu a Phillipsu, nedopadly také úplně nejlépe, ale myšlenku výrobci rozhodně neopouštějí. Důkazem toho je nový standard 21:9, který se stává základním zobrazením pro 8K displeje.

Horké novinky 

Velice zajímavou novinkou jsou také OLED displeje, které byly k vidění na veletrzích, vyrobené z ultra tenké polovodičové vrstvy. Pokud na takovém displeji neběží žádný obraz, nebo je vypnutý, stává se v interiéru takřka neviditelným.

Na veletrhu CES 2017 bylo spousta zajímavostí, včetně vlajkové lodi LG OLED W7 4K o které jsme psali již dříve, nebo prémiové řady televizorů s označením Q od Samsungu, v podobě modelů Q7, Q8 a Q9. Obě tyto novinky lze očekávat již v letošním roce. Cenovka sice nebude uplně příznivá, ale i přesto se máme na co těšit.

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu