|  STYL
ne 30. června, svátek má Šárka, zítra Laura
Ostatní
Bezinky patří neodmyslitelně k podzimu 

Pozor na otravu naší nejoblíbenější léčivkou. Znáte pověry s ní spojené?

25. října 2018 09:17 / Shutterstock
 0   0
Bez černý patří mezi nejoblíbenější a také nejznámější léčivé rostliny. O jeho léčivých účincích věděli i naši předkové a v lidové medicíně se bezinky užívaly od nepaměti.

Tato rostlina, které se tak dobře daří na okrajích lesů i na sutích či skládkách, nám nabízí své plody hned dvakrát. Nejprve v květnu trháme bělavě nažloutlé koláče květů, které sušíme. Léčivý čaj z květů bezinek se hodí při horečkách, nachlazení či nemocích průdušek. Podruhé sbíráme černý bez v září, kdy dozrávají jeho plody, tedy bezinky.

Černý bez má spoustu pozitivních vlastností, proto byli naši předkové přesvědčeni, že přináší do domu štěstí a chrání jeho obyvatele před mnoha nemocemi.

Co všechno bezinky obsahují?

Bezinky obsahují cukr, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektiny, vitamíny skupiny B, C, vápník a kyselinu panthotenovou. Plně vyzrálý černý bez je doslova vitamínovou bombou, která pozitivně působí na imunitu.

Jak bezinky působí na naše zdraví? 

Asi nejčastěji z bezinek vyrábíme sirup:

  • Sirup z černého bezu stimuluje imunitní systém, zvyšuje úroveň antioxidantů v těle a působí protizánětlivě.
  • Snižuje cholesterol a zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekcích.
  • Používá se pro prevenci a léčbu nachlazení, při onemocnění dýchacích cest a při nosních infekcích a angínách.

Bezinkový sirup

Nasbírejte kilo dobře zralých plodů, které otrhejte bez stopek. Bobule dejte do kastrolu a přilijte studenou vodu, aby byly ponořené. Přiveďte k varu a nechte pomalu dusit minimálně 20 minut. Přeceďte přes sítko, šťávu nalijte do kastrolu a přidejte 700 g hnědého cukru, lžičku mleté skořice a šťávu ze 3 citrónů. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Nechte mírně zchladit a plňte do lahví. Uchovávejte v ledničce. Nebo si připravte sirup, který je účinější než antibiotika.

Co se říká o bezinkách?

  • Říká se, že uvnitř keře žijí duchové i čarodějnice, proto poraněné dřevo krvácí rudou mízou.
  • Žvýkáním bezové větvičky se zmenší bolest zubů, dále bezinka zahání horečku, léčí revmatismus i bradavice.
  • Při svatbách přináší novomanželům štěstí.
  • Bezinka položená vedle polštáře přináší klidný spánek.
  • Do bezového keře prý nikdy neuhodí blesk.
  • Při pohřbívání se křížek z bezového dřeva dává do rakve zemřelým.
  • Naši předkové věřili, že zahání dobytčí mor a velmi rádi si vysazovali bezové keře u stavení a na zimu z nich vařili povidla.

Pozor na čerstvé bezinky!

Čerstvé bezinky jsou totiž mírně jedovaté. Stejně jako listy a kůra bezu černého. Tepelným zpracováním nebo kvašením v případě výroby bezinkového vína, se tyto látky spolehlivě zničí. Stejně tak jsou bezpečné i sušené bezinky, kde je jejich jedovatost procesem sušení také neutralizována. Znáte bylinu, která chrání naše srdce? Více jsme psali zde.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu