|  HOBBY
út 10. září, svátek má Irma, zítra Denisa
Ostatní
Už máte na zahradě ptačí budku? 

Umístit na zahradu ptačí budku je bezesporu dobrý nápad. Pomůžete ptáčkům i vaší zahradě

13. prosince 2019 10:29 / Pexels
 2   0
Umístit na zahradu ptačí budku je bezesporu dobrý nápad. Obydlená ptačí budka je totiž pro vaši zahradu prospěšná.

Přirozených hnízdních dutin v přírodě ubývá. A tak ubývají i dříve běžné a hojné ptačí druhy. Každá nově instalovaná ptačí budka je proto vítaná pomoc. Navíc se vám ptactvo odmění - bylo dokázáno, že například sýkory dokáží během hnízdění spořádat až jeden kilogram hmyzu a tím výrazně omezit výskyt škůdců ve vaší zahradě. 

Vyrobte si svoji originální ptačí budku

Výroba budky je snadná a na její výrobu lze dohledat spoustu návodů. Ještě než se pustíte do práce, ujasněte si, pro který druh ptactva má být budka určena - nejdůležitějšími parametry je její velikost, tvar vletového otvoru a vnitřní rozměry hnízdní dutiny. Významná je i hloubka hnízdní dutiny, zejména pak vzdálenost dna od vletového otvoru. Platí totiž, že čím je budka hlubší, tím jsou hnízdící ptáci a jejich mláďata ve větším bezpečí před predátory.

Ujistěte se, že máte dřevo odolné proti povětrnostním vlivům, například dubové nebo bukové. Jinak můžete použít vodovzdornou překližku. Ideální materiál je dřevo s tloušťkou aspoň 20 mm. Kvůli izolačním vlastnostem není vhodná keramika nebo plast. Nezapomeňte na nezávadný vnější nátěr, nejlépe lazuru či olej na přírodní bázi, který prodlouží životnost budky.

Rozměry vletových otvorů

Pro špačka je zapotřebí vyvrtat otvor o velikosti 5 centimetrů. Pro holuba nebo kavku je nutný otvor o velikosti 9 centimetrů. Vůbec největší otvor potřebuje puštík obecný, a to 13 centimetrů. Naopak nejmenší otvor potřebuje sýkorka a lejsek. U sýkorky stačí otvor o velikosti 2,6 centimetru, v případě lejska 3,2 centimetru.

Na co se zaměřit při koupi?

Pokud upřednostníte nákup ptačí budky, vybírejte velmi pečlivě. V hobbymarketech či zahradnictvích jsou mnohdy k dostání nekvalitní kusy z podřadných materiálů. Co by jste tedy neměli při koupi přehlédnout?

  • Drsný vnitřek: vnitřek budky by neměl být hladký, aby se mláďata mohla bez problémů dostat ven.
  • Otevírání: budka by měla jít otevřít. Na podzim je dobré ji vyčistit a odstaranit staré hnízdo, ve kterém zůstali paraziti.
  • Riziko bidýlka: přítomnost bidla usnadňuje přístup predátorům, například kočka se může jednou tlapkou zapřít o bidýlko či jiný ozdobný vystouplý prvek a druhou tlapkou hnízdo vybrat.
  • Dostatečná velikost: rozměr dna u menších budek by měl být aspoň 12 x 12 cm. Důležitá je i hloubka mezi dnem a vletovým otvorem, která by měl být minimálně 20 cm.

Kam ji umístit?

Jakmile budku seženete, vyberte pro ni vhodný prostor. Upřednostněte výše položená místa na hladkých kmenech silnějších stromů, aby byli ptáci chráněni před nepřáteli. Při vyvěšování na strom se snažte, aby budka byla co nejdále od rozvětvení. Tedy od míst, ze kterých by měli snadný přístup predátoři.

  • Výška vývěsu: pro drobné pěvce je vyhovující výška mezi 2 - 3 metry, holubi a kavky vyžadují výšku kolem 6 m.
  • Nasměrování vletového otvoru: doporučuje se nasměrovat jej na jihovýchod – sníží se tím riziko zatečení vody do budky při dešti.
  • Kdy vyvěsit: v průběhu podzimu a zimy. Při vyvěšování na jaře máme zase větší šanci, že se nám uhnízdí stěhovavé druhy ptáků. Dále čtěte: Připravte trávník na zimu: Poradíme, jak na to.
Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu