|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
Nejvhodnější doba pro výsev je únor 

Milovníci chilli papriček, je nejvyšší čas začít sázet

24. února 2018 12:41 / Shutterstock
 4   1
Jestli jste milovníci chilli papriček a uvažujete, že byste si letos doma vypěstovali své vlastní, tak je nejvyšší čas začít. Nejlepší doba je totiž únor, abyste se dočkali plodů. Klíčení, růst a zrání plodů totiž trvá několik měsíců. Poradím vám, jak na to.

Chilli papričky jsou poněkud háklivější na své podmínky a vyžadují i poměrně hodně péče. Na druhou stranu jsou zdravé a existuje minimálně několik důvodů, proč je jíst každý den. O účincích papriček na naše zdraví jsme psali zde. Pokud sáhnete po odrůdě, která je určená k pěstování v květináči, a budete pečlivě dodržovat instrukce a rady zkušených, budete se za pár měsíců radovat z úrody barevných pálivých minipapriček. Představíme vám ty nejdůležitější zásady.

Výběr odrůdy

Na světě je známo takřka 3 000 odrůd těchto pálivých plodů. Výběr u nás na trhu bývá trochu více omezený. Nicméně zkusit můžete odrůdy Capsicum annuum nebo Capsicum chinenses, které poměrně rychle rostou a nejsou tak náročné. Navíc si u obou můžete vybrat jak z několika barev, tak i tvarů plodů.

Pro začátečníky z kostek

Pokud jste začátečníci zvolte raději kostky z kompostovaných organických materiálů, kde rostlinka snadno vyklíčí a zapustí kořeny. Tyto kostky dokáží v sobě udržet vlhkost, takže stačí semínko občas lehce pokropit. Tyto kostky je pak vhodné vložit do sadbovače, což je schránka, která je všechny drží pohromadě. Sadbovač nakonec můžete dát do pařníku. Chilli papričky totiž potřebují být v teplém prostředí. Pařník ale musíte větrat, aby nevznikla plíseň. Pokud nemáte pařník, dejte sazeničky do blízkosti topení. Také je důležité, aby nebyly umístěny na přímém světle, ale spíše v šeru.

Ze semínek pro pokročilé

Pokud jste rozhodnutí sadit semínka přímo do substrátu, pak si pořiďte kvalitní substrát, ideálně takový, který je přímo určený pro pěstování papriček. I když si koupíte nový, přesto jej dejte asi na půl hodiny péct do trouby, aby se zlikvidovaly nežádoucí organismy, a po vychladnutí jej můžete použít. Semínka pak přikryjte jen asi třímilimetrovou vrstvou zeminy. Využít můžete i rašelinové tablety či minerální vatu.

Přesazování a výživa

Malé sazeničky jsou velmi křehké, proto se jich raději nedotýkejte. Jakmile se objeví první opravdové listy, přesaďte je opatrně do květináčku. Pozor, prvním párem jsou takzvané semínkové listy, teprve další řada jsou skutečné listy. Rostlinky přesazujte s celým kořenovým balem, snažte se je netahat za kořínky, abyste je nepoškodili. A hlavně pozor! Při přesazování se nedoporučuje sahat na semínko holou rukou. Hlavně u těch extrémně pálivých paprik. To se týká i sběru plodů, může to být opravdu nepříjemné.

Další prostor

Rostlinku dále přesazujte tak jednou za 1 až 2 měsíce. Je potřeba si uvědomit, že chilli papričky mají rozsáhlejší kořeny, takže čím méně místa, tím méně plodů. Ideální je tedy květináč o objemu 11 litrů a více. Jakmile se i v Česku oteplí, můžeme sazeničky přemístit na balkon. V červenci se můžeme těšit na první plody a v srpnu už hrají papričky všemi barvami. Co se týče hnojení, existují speciální směsi určené pouze pro chilli papričky, které se ředí vodou.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu