|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Ostatní
Vrzání postelí se může objevit u starých, ale i nových kousků 

Vrže vám postel? Odstraňte si tuto nepříjemnost sami, třeba pomocí mýdla

10. února 2018 12:05 / Shutterstock
 0   1
Není asi nic horšího, než kdy si lehnete do postele a kdykoliv se pohnete, ozve se nepříjemný vrzavý zvuk. A je úplně jedno, zda máte starší nebo úplně novou postel. Tato příčina se ale dá odstranit.

Vrzání postelí není obvykle známkou toho, že je vyrobena z nekvalitního materiálu. Příčinou tohoto zvuku bývá většinou určitá malá mezera mezi jednotlivými díly a díky tření těchto dílů o sebe vrzající zvuk vzniká. Vyzkoušejte pár tipů, jak lze vrzání odstranit.

Novou postel utahovat

Většina postelí se dodává v rozloženém stavu. Tam, kde se kupuje nejlevnější rám z borovice, nebo dokonce smrku, ale i v případě tvrdších dřevin, je třeba po několika týdnech užívání obejít všechny spoje a znovu je dotáhnout.

Kde je příčina

Pokud vám zavrže postel jenom několikrát za rok, může to být způsobeno změnou povětrnostních podmínek, například přechod mezi suchým zimním obdobím, kdy se méně větrá a hodně topí, v létě zase vlhčím obdobím. Ale jestli se vrzání objevuje celoročně, pokuste se zjistit přesněji místo vrzání. Nejprve z postele odstraňte všechny matrace, včetně roštů. Pak zkuste zatlačit na jednotlivá místa rámu a poslouchejte, zda se z některého místa ozývá vrzání. Pokud se stane, že se vrzání neprojeví, položte do postele rošty a celý postup opakujte. Možná, že zjistíte, že se vrzání ozývá z více stran. Ale nezoufejte. Pořád se s tím dá něco dělat.

Namazat a přitáhnout

Zcela nejběžnější příčinou vrzání postele bývá mikrovůle ve spoji mezi čelem a bočnicí postele. Takže v první řadě povolte všechny čtyři rohové spoje a dobře promažte mezeru mezi čely a bočnicemi. K promazání můžete použít například vosk, svíčku nebo také například silikonový olej. Jedna z babských rad také tvrdí, že spoje je dobré promazat mýdlem. Jakmile tedy spoje promažete, zase zpět všechno pevně dotáhněte. Pevným dotažením spojů docílíte odstranění již zmíněné mikromezery, ve které mohou styčné plochy o sebe třít a vrzat. Častou příčinou vrzání bývá pohybující se rošt, který tře o rám postele. Promažte proto všechny plochy, kde se u vašeho lůžka dotýká rošt rámu postele. Nejčastěji to bývá na podpěrách u bočnic a u dvoulůžek také v místě středové výztuhy. Na promazání použijte stejné prostředky, jako u rohových spojů.

Stále vrže?

Udělali jste vše potřebné, ale přesto vrzání neustalo? Někdy se stává, že po promazání a dotažení rohových spojů a styčných ploch roštů se vrzání stále projevuje. Pokud máte na posteli polohovací lamelové rošty nebo rošty s nastavitelnou tuhostí, může být vrzání způsobeno třením ploch ve vlastní konstrukci roštu. Znovu tedy důkladně prohlédněte rošt a promažte místa, u kterých se mohou dvě plochy dotýkat, nebo při polohování potkávat. U roštů s možnosti nastavení tuhosti promažte prostor mezi dvěma lamelami, které jsou mezi sebou spojeny plastovými posuvníky. Průhybem lamel dochází k jejich vzájemnému posouvání a vznikající tření může rovněž způsobovat vrzání.

Vypodložte rošty

Pokud ani promazání roštu nepomohlo, zkuste je vypodložit kouskem textilie. Tu vložíte do míst, kde se dotýká dřevo na dřevo. A stejně můžete použít například kousek molitanové lepicí pásky, nebo filcové podložky, jaké se používají na podložení nábytku. S nimi můžete mimochodem vyřešit i vrzající spoje na samotné posteli. Potom můžete dát zpět matrace na postel. A když už jste si dali takovou práci s jejich sundáváním, rovnou si je můžete lehce vyčistit, pomocí našich vychytávek. Více na toto téma jsme psali zde.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu