|  HOBBY
čt 19. září, svátek má Zita, zítra Oleg
Dům
Pokud máte doma malé dítě, dejte od něj všechny jedovaté rostliny pryč 

Tyto rostliny raději nepěstujte. Mohou způsobit i smrt

14. února 2018 12:09 / Shutterstok
 37   4
Bramboříky, difenbachie, dračince, filodendrony. Jsou krásné a dělají interiér útulnější. Jenomže pozor. Některé běžně pěstované pokojové rostliny jsou jedovaté. A to dokonce tak, že mohou způsobit i smrt.

Pokud zjistíte, že si doma pěstujete pěknou „jeduli“, neznamená to, že ji musíte ihned vyhazovat. Jenom zvažte, v kterých místech ji doma máte, a pokud máte děti nebo domácího mazlíčka, zda nejsou pro ně volně dostupné. Pokud ano, raději květiny přemístěte tam, aby na ně nedosáhli. Vždyť uškubnout si kousínek listu není vůbec žádný problém. Horší to je s kočkou, která si snadno vyskočí jak na polici, tak na skříň.

A navíc právě kočičí mazlíčci, kteří se zdržují pouze doma, občas potřebují kvůli trávení pozřít trávu nebo zelené listí, aby se zbavili chomáčů chlupů v žaludku. Okousáním jedovaté květiny by se mohli velmi lehce otrávit. Tady zvažte, zda se takové květiny nezbavit nebo ji aspoň nepřemístit do místnosti, kam váš mazlíček nemá přístup.

Od ekzému po smrt

Některé rostliny jsou jedovaté jen lehce a způsobují ekzémy, záněty, vyrážku nebo otok, u jiných hrozí zvracení, průjem a křeče, které mohou při pozření většího množství rostliny vést k ochrnutí celého organismu a následné smrti. Pojďme si představit ty nejrozšířenější, ale také nejjedovatější.

Tchýnin jazyk

Tato květina patří k nejznámějším a nejodolnějším pokojovým rostlinám. Vydrží téměř vše. Bohužel obsahuje alkaloidy a saponiny, které v případě požití způsobují podráždění trávicího traktu. Otrava se projeví zvracením, bolestmi hlavy a břicha. Navíc je tato rostlina nebezpečná i svými velmi špičatými tuhými listy, které se snadno mohou při neopatrném sehnutí zabodnout do oka.

Diffenbachie

Další velice oblíbená pokojovka, ale bohužel také jedovatá. Původně pochází z deštného pralesa, kde ji domorodci využívali k výrobě jedovaté tekutiny, do které máčeli hroty svých šípů. Buňky rostlin obsahují jehlice šťavelanu vápenatého zvané rafidy. Při požití listu se objeví pálení úst a krku, následný otok, který pak může znemožnit mluvení a způsobit i smrt. Pozor i na tekutinu, která se objevuje v horní části rostlin. Dítě či zvíře ji mohou snadno olíznout. Výsledkem intoxikace jsou podrážděné sliznice a kůže, zvracení, často je nutná hospitalizace.

Scindapsus

Tahle nenáročná popínavá rostlina, která je doporučována všem začátečníkům, snese snad úplně všechno. Dokonce i tmavé kouty. Právě proto ji najdete na nejedné skříni, komodě či knihovně. Jenomže způsobuje stejnou otravu jako diffenbachie. A pokud doma chováte nějakého opeřence, rozhodně ji nepěstujte poblíž ptačí klece, pozření listů by mohlo způsobit uhynutí.

Kroton

Kroton se řadí díky obrovské tvarové a barevné rozmanitosti listů k velice oblíbeným pokojovkám. Problémem ale je, že jeho mléčná šťáva je jedovatá. Alkaloidy v ní obsažené jsou poměrně nebezpečnými nervovými jedy. Příznaky otravy po požití jsou podráždění sliznice, puchýře a zvracení. Při kontaktu s kůží vyvolává ekzémy.

Dračinec

Tato nenáročná rostlina patří do stejné čeledi jako tchýnin jazyk. Obsahuje alkaloidy a saponiny, které způsobují podráždění trávicího traktu. U citlivějších jedinců tak může její požití vyvolat nadměrné slinění, v krajní míře až zvracení. Nepatří ale k prudce jedovatým rostlinám.

Anturie

Tato krásná rostlina, která zaujme svými rozličnými květy, je také bohužel jedovatá, a to jak pro zvířata, tak i pro lidi. Obsahuje šťavelan vápenatý a další látky, které způsobují zdravotní problémy, jako jsou podráždění sliznice, zvracení a podobně. Výsledkem jsou pak svědění, zánět, otok rtů, jazyka, patra i hltanu, což vede ke ztíženému polykání a potížím při dýchání, až k dušení. Může se objevit také dávení, zvracení, průjem a zánět žaludku a střev, v horším případě i selhání ledvin.

Amarylis

Oblíbená pokojová květina, která má nádherné květy, většinou červené nebo oranžové. Požití většího množství působí toxicky na centrální nervovou soustavu a může způsobit kolaps. Jedovatá je celá rostlina, zvláště cibule a plody. Při požití malých dávek se objevují slinění, zvracení a průjem. Pozor tedy na jedovatou žlutou mléčnou šťávu.

Pokud máte děti nebo mazlíčky

Jestli přemýšlíte, jako bezpečnou rostlinou zkrášlit dětem jejich pokojíček a zároveň zajistit příjemné klima při spánku, je ideální pořídit jim třeba ibišek, fíkus, marantu nebo eukalyptus. Vyzkoušejte třeba i rýmovník, který navíc můžete využít i v období chřipek a nachlazení. Více o této léčivé rostlince jsme psali zde. Kočkám pořiďte šáchor nebo kočičí trávu, jejíž semena se dají koupit ve zverimexech.

Co dělat při otravě

Pokud zjistíte, že vaše dítě snědlo jedovatou rostlinu, okamžitě volejte Toxikologické informační středisko, které zajišťuje nepřetržitou službu po dobu 24 hodin denně – tel.: 224 919 293 nebo 224 915 402. Důležitá informace je, co otrávený snědl (list, květ, plod, semeno) a kolik toho snědl. Pokud pojedete do nemocnice, nezapomeňte s sebou vzít předmětnou rostlinu nebo alespoň její část či fotografii. Bez porady s lékařem nevyvolávejte zvracení, nepodávejte mléko. Napít postiženému dávejte jen vodu, nevhodné jsou šumivé nápoje s bublinkami. Pokud dítě rozžvýkalo diffenbachii (v menší míře i scindapsus, syngonium, aglaonemu), je nutné zabránit otoku sliznice podáváním kostek ledu k cucání nebo zmrzliny.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu