|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
Čtyři časté a vážné nemoci psů můžete rozeznat bedlivým pozorováním chování vašeho mazlíčka 

Poznáte čtyři vážné nemoci, kterými jsou psi často ohroženi na životě?

29. října 2017 17:39 / Shutterstock
 1   0
Pečovat bychom měli nejen o své zdraví. Jakmile se vám bude zdát, že se váš pejsek chová nezvykle, raději zbystřete. Mohou ho totiž ohrožovat nemoci či zdravotní potíže, které jsou nejen nepříjemné, ale často i životu nebezpečné.

Podívejme se na čtyři časté potíže, které mohou vaše čtyřnohé kamarády závažně ohrožovat.

Torze žaludku

Torze žaludku neboli jeho zauzlení je velice závažné a život ohrožující onemocnění. Pokud se rychle neoperuje, může znamenat i smrtelné nebezpečí. Torze žaludku postihuje převážně starší psy, velká psí plemena a plemena s hlubokým hrudním košem (doga, německý ovčák, setr, irský vlkodav, dobrman, labradorský retrívr, bernardýn, španělský mastin, neapolský mastif, brazilská fila). Ze středních a malých plemen psů je nejčastěji postiženým plemenem baset.

Příčiny

Torze žaludku úzce souvisí s krmením. Přesné příčiny vzniku nejsou zcela známy, ale některé důležité faktory ano. Torze žaludku je pravděpodobně ovlivněna geneticky, ale také nevhodnou stravou a pohybem ihned po krmení. Často je to však souhra všech faktorů a nešťastných náhod. K přetočení žaludku dochází většinou několik minut až několik hodin po krmení.

Příznaky

Rozpoznat příznaky torze žaludku je velmi důležité, protože čím dříve se pes dostane k veterináři, tím je větší naděje na přežití. Mezi časté příznaky patří:

  • Zrychlené dýchaní
  • Nadměrné pití a nechutenství
  • Zvětšené, ztuhlé a na dotyk citlivé břicho
  • Zvracení pěny nebo tekutiny, neúspěšné pokusy o zvracení
  • Zrychlené polykání, nadměrné slinění
  • Nezvyklé polohy psa vsedě i vleže, svíjení se

Jak torzi žaludku předejít

  • Je důležité dodržovat několik pravidel, které se týkají především správného krmení.
  • Misky s vodou a krmením nenechávejte na zemi, ale umístěte je do výšku hrudníku
  • Psovi podávejte kvalitní granule bohaté na bílkoviny
  • Jídlo rozdělte alespoň do tří denních dávek
  • Snažte se psovi zabránit, aby krmení zhltnul ve spěchu
  • Máte-li více psů, podávejte jim krmivo raději odděleně
  • Nekrmte psa večer těsně před spaním
  • Nekrmte psa několik hodin před jízdou autem ani krátce po výrazné pohybové aktivitě

I když si nejste úplně jistí, vždy je dobré vyhledat veterináře, protože u torze žaludku je nejdůležitější včasná a rychlá operace. Statistiky uvádějí, že torze žaludku je druhou nejčastější příčinou úhynu psů hned po rakovině. Poslední krmná dávka by měla být nejpozději v 18. hod. Ze statistik je známo, že 60 % všech případů se odehrává v noci.

Artróza

Artróza je velmi častým, bolestivým a omezujícím stavem. Příčinou vzniku této nemoci je opotřebení kloubu. Patří k nečastějším nemocem kloubů u starších či obézních psů. Artróza se nedá vyléčit, lze ji pouze zmírnit.

Příčiny

Artróza může vzniknout buď vlivem zátěže (častěji u větších plemen psů s mohutnou kostrou, která jako taková je zátěží na kloubní systém, nebo u psů s nadváhou) nebo vzniká vlivem abnormálního utváření kloubu (vrozené vady kloubů či vazů). Mezi další příčiny nemoci patří úrazy. 

Příznaky

Začal se váš pes špatně pohybovat? Nevyskočí na gauč? Nebo mu dělá problém chodit do schodů? Pak je pravděpodobné, že trpí artrózou. 

Jak artróze předejít

Základem prevence je vhodný životní styl zvířete. Štěňata především velkých a mohutných plemen by neměla mít přemíru pohybu. Zdravé štěně, které má přemíru fyzické námahy, může vyrůst v jedince s poškozením kloubů.  

Důležité je proti artróze aktivně i preventivně bojovat, například vhodnými doplňky stravy. Hlídejte také váhu svého psa. Pokud má pes nadváhu, tak je dobré v rámci prevence snížit jeho hmotnost. Podávejte mu například krmiva tipu Light. V případě, že váš pes již trpí nadváhou, konzultujte tento problém s veterinárním lékařem, který vám nejlépe poradí s dietou pro konkrétního psa.

Pohyb psa by měl být kontrolovaný a nemělo by docházet k přetěžování. Míru zátěže pro konkrétního pejska vám může doporučit veterinář.  

Pokud má již pes problémy s klouby, je důležité ho udržovat v aktivitě, ale přitom ho nepřetěžovat. Vhodné jsou časté, ale kratší nenáročné procházky. Při prvních příznacích bolesti kloubů navštivte co nejdříve vašeho veterináře. Léčebný proces je zaměřen v první řadě na odstranění boleti a zlepšení pohyblivosti kloubu. 

Cukrovka

Cukrovka je chronické endokrinní onemocnění, které je u psů (stejně jako u lidí) způsobeno nedostatkem inzulínu v organizmu. 

Příčiny

Počet psů s cukrovkou stále roste. Nejnáchylnější jsou na ni obézní psi, se špatnou imunitou nebo nedostatkem pohybu. Větší sklon k cukrovce mají také nekastrované fenky středního a staršího věku, které mají díky hárání narušenou hormonální rovnováhu. Z plemen jsou náchylní na cukrovku teriéři, jezevčíci či němečtí ovčáci. Jakýkoliv stres, anebo další choroby, zhoršují průběh této nemoci.

Příznaky

V začátku má pes často žízeň, více jí a díky tomu i tloustne (nedostatečná aktivita štítné žlázy zpomaluje metabolismus psa). Nebo je naopak hubený, i když hodně jí. Psi, jejichž organismus neprodukuje dostatek trávicích enzymů, nedostatečné fungování slinivky břišní, fakticky hladoví, i když hltavě žerou. Je unavený, díky nadměrné konzumaci vody nadměrně močí, a může tím pádem nechávat doma loužičky. Psi také mohou začít mít problém se srstí. Mezi další, závažnější příznaky cukrovky patří zvracení, deprese a kóma. Při neposkytnutí pomoci může zvíře na cukrovku i zemřít.

K doktorovi je nutné zajít co nejdříve, aby se cukrovka nedostala do pokročilejšího stádia, kdy pes začíná ztrácet zrak. Cukrovku lze odhalit testem na obsah cukru v krvi či moči. Při včasném odhalení nemoci a správné léčbě i životosprávě se může i pes s cukrovkou dožít normálního věku.

Jak pečovat o psa s cukrovkou

U psů se můžeme setkat se dvěma typy cukrovky – primárním a sekundárním.

Primární typ - Je způsoben destrukcí buněk slinivky břišní různými mechanismy (organismus psa není schopen inzulin produkovat a je nutné mu jej pravidelně dodávat).
Sekundární typ - Slinivka inzulin normálně produkuje, avšak organismus psa je k němu z určitých důvodů rezistentní (proto je nutná úprava jídelníčku). Svůj podíl na vzniku tohoto typu diabetu má i obezita anebo aplikace některých léků (například preparátů na oddálení říje u fen).

Primární typ cukrovky je nutné léčit denními injekcemi inzulínu. Sekundární typ cukrovky je sice méně závažnější, přesto je při jeho léčbě nutná úprava jídelníčku psa. U obou typů cukrovky je důležitá pravidelnost podávání potravy a celková péče o psa. Jídelníček nemocného psa by měl obsahovat lipidy, glycidy, proteiny i vlákninu (nalezneme například v rýži, těstovinách, bílém masu a čerstvé zelenině). Je důležité podávat granule, které mají suroviny s nízkým glykemickým indexem.

Ideální podíl krmné dávky je 2/3 masa a 1/3 krmiva obsahujícího glycidy a vlákninu. Nedoporučuje se krmit psa domácí stravou. Ta mnohdy neobsahuje dostatečné dávky minerálů a vitamínů, které pes potřebuje. Cukrovku a péči o nemocného psa vždy konzultujte s veterinárním lékařem.

Alergie

Alergie není stoprocentně léčitelná, ale vhodnou stravou a zacházením lze zmírnit její příznaky. Lidé si velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se může jednat o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená. Která plemena trpí nejvíce a jak můžeme zmírnit příznaky? Více o alergii psů se dočtete v našem článku zde

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu