Vypěstujte si doma vlastní česnek v PET láhvi. S trikem s žehličkou vám to půjde snadno
Česnek je známý pro své léčebné účinky už po tisíciletí. Má silné antivirové, antibakteriální i protiplísňové účinky, a proto je označován za velmi účinný imunitní stimulant. Jeho konzumace je vhodná jak v rámci prevence, tak při prvních projevech onemocnění.
Cenné látky v česneku
Stroužky česneku mají charakteristickou vůni a štiplavou chuť. Tato štiplavá chuť je dána obsahem těkavých olejů, alliinu a enzymu allinázy, silic s obsahem sirných organických sloučenin. Právě díky těkavým olejům a sirným sloučeninám má česnek léčebné účinky, tedy schopnost ničit bakterie, viry a vypuzovat parazity z těla. Mimo to česnek obsahuje vitamin A, B, C, E a dále minerály jako vápník, selen a jód.
Doma vypěstovaný česnek
Doma pěstovaný česnek, tedy v bio kvalitě, má mnohem vyšší obsah síry, a tedy i silnější léčivé účinky. Jeho pěstování se tedy rozhodně vyplatí i přes zimní měsíce. Navíc na tom není nic složitého. Potřebovat budete pouze palici česneku, PET láhev a vodu.
V čem je odlišný naklíčený česnek
Naklíčený česnek s výhonky starší jak 5 dnů je úžasný v tom, že obsahuje téměř pětkrát více antioxidantů, než je tomu u běžného stroužku česneku. Je to dáno obsahem chemických látek nazvaných fytoalexiny, které mají za úkol chránit rostlinu česneku před parazity. Česnek v naklíčené podobě je tedy více než vhodné konzumovat.
Pěstování česneku v PET láhvi
Na pěstování česneku si připravte sadbový česnek, půllitrové plastové láhve, misku a převařenou vychladlou vodu. Sadbový česnek je doporučován z toho důvodu, že podléhá přísným kontrolám zdravotního ústavu. Jestliže jej však neseženete, zvolte nějaký jiný česnek v BIO kvalitě.
Postup pěstování česneku PET láhvi
Odřízněte z PET láhví horní část pod hrdlem a ostré hrany uhlaďte pomocí rozpálené žehličky, jinak byste se o ně mohli poranit. Následně naplňte láhve až po okraj převařenou a vychladnou kohoutkovou vodou, případně použijte odstátou dešťovou vodu. Z palice česneku odstraňte vrchní slupky a také ztvrdlý stonek. Následně ji umístěte na dno láhve a jednou týdně vodu dolévejte. Brzy uvidíte, jak začnou rašit kořínky, později i palice. Nové výhonky můžete s chutí konzumovat. A pokud si chcete vypěstovat vlastní česnek, pak v naklíčeném stavu stroužky zasaďte do květináče s hlínou. Dále čtěte: Je nejvyšší čas ochránit před zimou kanadskou borůvku. Nezapomeňte na tuto důležitou věc.
Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com.