|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Spotřebiče
Pohlídejte si hladinu hluku také u drobnějších spotřebičů, které zapínáte denně 

Příliš hlučné spotřebiče se podepisují na našem zdraví. Zkuste se vyvarovat následujících chyb

24. dubna 2020 10:15 / Pinterest
 0   0
Elektrospotřebiče do domácnosti vybírá řada z nás podle energetické třídy. Důvodem jsou náklady za energie. Málokdo však ví, že jdou štítky ruku v ruce i s hlučností. Čím nižší energetická třída je, tím méně bude spotřebič také hlučný.

Ve snaze ušetřit na spotřebiči si při nákupu nijak nepomůžeme. Zbytečně hlasitá lednička nebo myčka nám totiž nejen začne brzy lézt na nervy, ale může mít dokonce neblahé účinky na naše zdraví. Při dlouhodobém vystavování se hluku můžeme být více unavení, podráždění až agresivní a potýkat se s poruchami spánku.

Hlučnou konvici raději vyměňte

Přípustné normy hlučnosti se u každého spotřebiče liší. Dokonce i moderní rychlovarná konvice může být při spuštění hlasitější než vysavač. Pokud vykazuje 75 decibelů, lze ji přirovnat k silně puštěné reprodukované hudbě. Jestli jste při jejím nákupu šlápli vedle, vyplatí se ponechat tento typ na chatu a pořídit si méně hlučnou. Právě konvice patří mezi spotřebiče, které zapínáme i několikrát denně a její pořízení není finančně náročné.

Věděli jste, že roli hraje v případě elektrospotřebičů dokonce i skutečnost, kam je postavíte? Například vestavěné přístroje v dřevěných skříňkách kuchyňské linky jsou vždy tišší než samostatně stojící. Je dobré pohlídat si také materiály, které se v okolí spotřebičů nacházejí. Ploché stěny z cihel nebo betonu totiž hluk odrazí a ještě více zesílí. Pohltí jej naopak už zmíněné dřevo, členitý nábytek, závěsy, koberce a další textilie v místnosti.

Nezapomeňte čistit vysavač

Důvodem zvýšeného hluku u spotřebičů může být však také nedostatečná údržba, porouchaný nebo dosluhující přístroj. U vysavače se tak vyplatí pravidelně kontrolovat filtry a sáček, čas od času je nutné prohlédnout hadici a trubici a prověřit, zda není příčinou hluku přetížený motor. U staršího vysavače někdy pomůže také výměna ložisek.

V případě digestoře může jít rovněž o špatné připojení odsávání nebo jakékoliv překážky na cestě. Menší spotřebiče mají někdy opotřebované uhlíky na motoru, ložiska či převody. Jestli nechcete předčasně kupovat nový přístroj, řešením je kontrola u odborníka a  případné použití náhradních dílů. Obecně si pak u elektrospotřebičů pohlídejte, aby stály pevně všemi čtyřmi nohami na zemi. Dále čtěte: Kvůli každé závadě nemusíte volat technika. Časté poruchy pračky si zvládnete opravit sami.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu