|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Hon na šváby 

Švábi, rybenky, štěnice či další nezvaní hosté? Poradíme, jak s otravným hmyzem zatočit

24. listopadu 2019 15:31 / Depositphotos
 14   0
S otravným hmyzem se ve své domácnosti čas od času setká každý. Avšak existuje několik druhů, které doma rozhodně nevidíme rádi. Jedná se o škůdce, kteří v bytě či domě ničí nábytek, znehodnocují potraviny a mohou být i zdrojem alergických reakcí.

Pojďme se podívat na některé nezvané hosty, s nimiž se můžete, ale rozhodně nechcete setkat.

Červotoč spížní

Jedním z nejčastějších je takzvaný červotoč spížní. Ačkoliv se nejčastěji nachází v potravinářských provozech, není výjimečné, že zavítá i k vám domů. Problémem je, že jeho pozornosti neunikne žádné jídlo, které doma máte. V kuchyni a spíži mu chutnají jak sladkosti, tak například koření nebo dokonce granule vašich mazlíčků. Jedná se o létající brouky, kteří jsou maximálně půl centimetru velcí, mají žlutohnědou barvu a jejich válcovité tělo je pokryto jemným ochlupením. Setkat se můžete také s jejich bílými larvami.

O jejich přítomnosti svědčí to, že v papírových či plastových obalech od potravin naleznete okrouhlé výletové otvory a dírky. Pokud tyto známky objevíte, napadené potraviny bez milosti zlikvidujte a vydezinfikujte byt. Pokud se i přes důkladný úklid brouci znovu objeví, obraťte se na speciální firmu, aby u vás provedla desinsekci.

Šváb je velmi obtížný

Základem úspěšného boje proti švábům domácími prostředky je dodržování přísné hygieny. Žádné potraviny nesmí být dostupné. Vše musí být uzavřeno v dózách, kam se hmyz nedostane. Tím omezíte přísun potravy a ochráníte suroviny, které jinak švábovitý hmyz spolehlivě ničí a likviduje. Zcela vyhladovět ale švába nelze. Vydrží bez potravy i několik týdnů. Rus domácí dokonce asi měsíc a půl.

Při ojedinělém výskytu se doporučuje pořídit monitorovací návnadu. Přiláká švába na potravu a ten se následně přilepí na záchytnou část pasti. Pro zbloudilé jedince je to dobrý způsob, ale obvykle není příliš účinný.

Při větším výskytu doporučujeme zakoupit gelovou insekticidní nástrahu a tou ošetřit všechny škvíry a pukliny. Ve větším domě je pochopitelně nutné udělat zákrok ve všech prostorách, aby se brouci nestáhli jen do jiné části domu a pak opět nerozlezli.

Jestliže ani tento postup nebude účinný, je třeba povolat odbornou firmu, která má možnost použít silnější prostředky, které nejsou volně dostupné, ale bývají účinnější. Obyvatelé domů se někdy bojí složitých zákroků, postřiku, vystěhování a podobných nepříjemností. Je to ale naprosto zbytečné. Dobrá firma si dnes poradí se švábovitým hmyzem velmi jednoduše. Do bytu vám umístí několik nástrah, do stoupaček trochu účinného gelu a během několika týdnů je vše vyřešeno. Nic není poškozeno, nikam se nestěhujete. Jen je třeba vybrat odborníky.

Potemník skladištní

Narazili jste ve své spíži na brouky připomínající kmín? Pak si můžete být poměrně jistí, že k vám zavítal potemník skladištní. Pokud se k vám dostane, obvykle jste si jej přinesli z obchodu v mouce nebo cukru, který je třeba okamžitě zlikvidovat, jelikož je s největší pravděpodobností znehodnocen výkaly a močí tohoto hmyzu. Může se však stát, že si v ingredienci brouků ihned nevšimnete, takže se může rozšířit i na okolní potraviny. Pokud k tomu dojde, musíte vše napadené zlikvidovat, což by vás mělo tohoto hmyzu zbavit. Pokud chcete mít jistotu, že v sypkých potravinách tyto brouky nemáte, je dobré je skladovat v průhledných uzavíratelných dózách.

Štěnice domácí

Dalším velmi otravným hmyzem je pak mol, a je jedno, zda k vám zavítá mol šatní nebo potravinový. V posledních letech se také ve hře znovu objevují štěnice, které o své přítomnosti dávají vědět černými tečkami na podlaze a nábytku. Jejich přítomnost můžete ucítit doslova na vlastní kůži, pokud na svém těle najdete červené pupínky s tmavší tečkou uprostřed. Svědí stejně jako bodnutí od komára, ale právě jejich vzhled napovídá tomu, že k vám zamířili drobné hnědé ploštice se třemi páry nohou a čtyřčlánkovými tykadly.

Pokud se u vás objeví, rozhodně to neznamená, že je to u vás doma špinavé jako na smetišti. Štěnice si do domácnosti můžete snadno donést například v kufru z dovolené, v tašce, s níž jste jeli v prostředku hromadné dopravy, nebo k vám přelezou ze sousedního bytu. Nevýhodou je, že pokud jde skutečně o štěnice, pak jejich likvidaci zaručí pouze specializovaná firma.

Mravenci

Zřejmě nejčastějšími hmyzími návštěvníky jsou pak mravenci, kteří zvláště v létě zaručenými cestičkami míří do kterékoliv části vašeho bytu či domu. Ať už se k vám dostali jakkoliv, existuje několik prověřených rad, jak se tohoto hmyzu zbavit. Tyto osvědčené tipy naleznete v našem článku zde.

Rybenky

Přestože je nepřítelem roztočů, bývá nezvaným hostem. Rybenky milují vlhko a tmu. Pokud takové prostředí mají, může jich tam být spousty. A je jedno, jestli se jedná o koupelnu, spíž či sklep. Možná ani nevíte, že je doma máte, protože ožívají v šeru.

Rybenka není nijak nebezpečná, ale když se přemnoží, dokáže nadělat pěknou paseku. Naštěstí se obvykle chytne do pasti. Dále čtěte: Objevily se u vás v koupelně rybenky? Existuje potravina, díky které se jich zbavíte i bez chemie

Abyste rybenkám co nejvíce znepříjemnili případný pobyt u vás, snižte na maximum vzdušnou vlhkost. Hodně větrejte, podlahu vytírejte do sucha, při vaření používejte odsavač par. V místech, kde se objevují rybenky, zkontrolujte stěny, zda u země nejsou škvíry, odloupnuté tapety, nedoléhající podlahové lišty nebo nejsou poškozené spáry kachliček.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu