|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Mít doma požární hlásič rozhodně není zbytečnost  

Nepodceňujte požár v domě! Hlásič, který vás na něj upozorní, se dá pořídit už za několik stovek korun

28. srpna 2018 15:54 / Shutterstock
 0   0
Říkáte si, že vám se to nemůže nikdy stát? Kolikrát jste zapomněli otočit knoflíkem a plyn běžel naprázdno? A co zaplá žehlička, na kterou jste si vzpomněli až v práci? Před nebezpečím vás může ochránit požární hlásič. Nejlevnější se dá pořídit už za pár stovek korun.

Povinnost mít požární hlásič mají všechny novostavby v Česku posledních deset let. Součástí stavebního povolení může být přitom ten nejlevnější typ na baterky. Na každých150 metrů čtverečních by měl být jeden, stejně tak jeden na každé patro. Nejčastěji se montuje do chodby, kde se sbíhá většina místností.

Starší domy ani byty však požární hlásiče nemají – pokud si je majitelé nepořídili z vlastní iniciativy. Dosud k nim nepatříte? Věřte, že koupě hlásiče rozhodně není zbytečnou investicí. Dopřejete větší bezpečnost sobě i dalším členům rodiny. Nehledě na případné škody na majetku.

V případě neštěstí vám může přijít sms

Na trhu jsou k dostání požární hlásiče manuální a automatické. Do domácností jsou vhodné automatické, které upozorní na kouř bez toho, aniž byste zmáčkli červené tlačítko za sklem. Identifikují totiž ve vzduchu kouř, příliš vysokou teplotu nebo přítomnost jedovatého plynu.

Mezi nejlevnější typy patří autonomní hlásiče, jsou na baterky. Drátové hlásiče vyžadují stavební úpravy, ale můžete je napojit na zabezpečovací systém. Pokud si nainstalujete do chytrého mobilu patřičnou aplikaci, v případě požáru vás na něj upozorní prostřednictvím sms. Stejnou službu vám prokáže i bezdrátový požární hlásič. Tento moderní prvek je také na baterie, ty se ovšem mění jednou za několik měsíců.

Každý typ se chová jinak

Hlásiče zaznamenají hoření v domě různým způsobem. Opticko-kouřový v okamžiku, kdy kouř dojde k čidlu hlásiče. Mnohem citlivější je ionizační hlásič, který už dokáže zachytit vznikající zápach. Teplotní požární hlásič si všimne vzrůstající teploty v prostoru a při překročení určité hodnoty dává znamení. Hodí se hlavně ke kamnům, kotlům či krbům. Pořídit si můžete i hlásič, který vás upozorní na unikající hořlavý plyn nebo jedovatý oxid uhelnatý. A chránit se můžete i proti pořezání v domě. Stačí si pořídit bezpečnostní fólii na okna nebo dveře.

Hodí se na schody i do ložnice

Požární hlásič doprostřed každé místnosti, jak to doporučují hasiči, zřejmě instaluje málokdo. Kam tedy s ním? Častým místem bývá už zmíněná chodba, schodiště do vyššího patra nebo také ložnice. Ve spánku totiž jen těžko zjistíte, že jinde v domě hoří. Umístěním hlásiče do kuchyně, kde se během vaření vytvoří vysoké teploty, si naopak koledujete o časté falešné poplachy.

Čím dražší, tím lepší funkce

Varovný hlásič pořídíte už za několik stovek korun a svůj účel splní. Investovat do něj však můžete i několik tisíc. V závislosti na tom vás může překvapit řadou chytrých funkcí. Kromě propojení s mobilním telefonem je to paměť událostí, informování o stavu baterie nebo dočasné vypnutí alarmu v případě spáleného obědu. Displej můžete zvolit podsvícený, takže na něj uvidíte i v noci.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu