|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Někdy se nestačíme divit, kolik špíny ulpívá na okenních sítích 

Sítě do oken jsou po sezoně plné hmyzu a prachu. Víte, jak je zbavit nečistot během chvilky?

30. srpna 2018 14:26 / Shutterstock
 0   0
Nálety hmyzu dávají sítím v oknech zabrat. Nečistoty, které po něm zůstávají, znemožňují proudění vzduchu a mohou navíc vyvolávat alergické reakce. Zbavit sítě špíny naštěstí není nic složitého a vyplatí se i v průběhu sezony.

Sítě do oken pořizujeme z jednoho prostého důvodu: chceme se v létě vyhnout všudypřítomným mouchám, vosám, komárům a dalšímu obtížnému hmyzu v domě. Na trhu jsou v zásadě k dispozici dva druhy sundávacích sítí – nalepovací, nebo v rámu. První typ se dá běžně koupit v hobby marketu.

Na rám okna se z vnitřní strany připevní suchý zip, do kterého se pak zafixuje síťka. Poslouží na jednu sezonu a potom se vyhodí. Výhodou je, že odpadá jakékoliv čištění. Podle zkušeností však není vhodné kupovat sítě nejlevnější, které se vlivem horka postupně odlepují a štěrbinami se dovnitř dostávají nezvaní hosté.

I z toho důvodu dává většina majitelů přednost sítí s rámem. Výrobce oken je na objednávku dodá přesně na míru. Většinou postačí jedna síť pro jednu okenici v místnosti, aby druhá zůstala k dispozici, když chceme vykouknout z okna nebo zalét truhlíky.

Takové sítě sice vyjdou podstatně dráž, ale oproti nalepovacím vydrží spoustu let. Po sezoně se jednoduše schovají do sklepa, do garáže nebo za skříň a na jaře znovu vytáhnou. Bez důkladné a pravidelné očisty se však rozhodně neobejdou. Usazuje se na nich pyl, prach i hmyzí výkaly.

Jak vyčistit sítě v rámu?

1. Sítě z oken sundáme a jednu po druhé z obou stran na nejmenší výkon vysajeme. Ideální je pro tuto činnost ruční vysavač. Zbavíme tak sítě největšího prachu a nečistot, které na nich ulpěly. Použít lze i kartáč na šaty, výsledek ale není takový.

2. Podle možností přesuneme sítě do vany nebo na zahradu. Pomocí sprchy nebo zahradní hadice je důkladně osprchujeme. Většina majitelů bývá překvapená, kolik špíny z nich vyteče. Síť i rám sprchujeme tak dlouho, dokud voda není čistá.

3. Potom se pustíme do čištění rámu. Postačí nám mýdlový roztok, voda přitom nemusí být nijak horká. Zkusit to lze i vlhčenými ubrousky. Jak si je vyrobit doma a bez chemie jsme psali zde. Jemným kartáček pak můžeme za pomoci mýdla umýt i síťovinu. Jakékoliv chemické přípravky nebo drsné houby či drátěnky nejsou na místě! Síť i rám bychom mohli zbytečně poškodit. Stejný postup opakujeme u všech zbývajících sítí.

4. Vyčištěné sítě necháme nejlépe na čerstvém vzduchu uschnout. Po sezoně je můžeme zabalit do igelitu, ať se na ně nepráší, a uskladnit.

5. Od věci není ani kontrola upínacích komponentů. Pokud zjistíme závadu, je lepší nechat si poradit od zkušených odborníků, případně je rovnou přizvat na pomoc.

Údržba plisé sítí

Plisé, rolovací ani posuvné sítě, kterým dali někteří přednost, se demontovat z oken nedají. Vyčistit je však můžeme podobným způsobem jako sítě v rámu. Nejdřív si vezmeme na pomoc vysavač, který zbaví sítě prachu, poté za pomocí hadříku umyjeme teplým mýdlovým roztokem rám i síťovinu. Následně síť suchým hadříkem lehce vysušíme a necháme doschnout.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu