|  BYDLENÍ
čt 19. září, svátek má Zita, zítra Oleg
Kuchyně
Kdo se nejvíc angažuje v kuchyni? Ten by měl mít při výběru dřezu rozhodující slovo 

Důležité věci, které je nutné si pohlídat při výběru kuchyňského dřezu. Tohle by vás určitě nenapadlo

12. srpna 2018 14:46 / Shutterstock
 0   0
Nehledě na to, že počítáte s myčkou, budete kuchyňský dřez využívat denně. Jaký vybrat, abyste za půl roku nenaříkali, že jste šlápli vedle? Nedívejte se jen na cenu, ale dobře zvažte velikost, tvar, hloubku i materiál. Práci vám pak může zpříjemnit vanička nebo odkap.

Kuchyňský dřez musí splňovat několik zásadních pravidel: nesmí být umístěn přímo vedle varné desky, ale měl by mít z každé strany pracovní plochu. Standardizovaná je také jeho výška, která se obvykle počítá 86 centimetrů od země. V závislosti na výšce linky i členů domácnosti se ale může o několik centimetrů lišit. Přesto platí, že dlaněmi byste měli dosáhnout na jeho dno.

Jakou zvolit velikost?

Pokud vás nelimitují rozměry kuchyně, vyberte si dřez dostatečně prostorný, do kterého se nevlezou jenom dva hrnky, ale i ten největší pekáč, který máte doma. V nabídce jsou jednodřezy, dvoudřezy i rohové dřezy. V případě jednodřezu je třeba si rozmyslet, kam s případným umytým nádobím. Dvoudřez nabízí jednak odkladový prostor, jednak místo pro oplachování nádobí. Rohový dřez nebývá tolik častou variantou a závisí především na typu kuchyně.

Počítejte však vždy s tím, že dřez musí odpovídat šířce spodní skříňky. Jaký zvolit tvar? Většina lidí se přiklání ke čtverci nebo obdélníku, nevšedně ale vypadá i kulatý dřez. Pro rychlé mytí oceníte dřez s odkapem. Práci vám může zpříjemnit také vanička, kterou využijete na očištěnou zeleninu, maso nebo na příbory. Toužíte dát své staré kuchyni nový vzhled? Oživit a modernizovat ji zvládnete za pár korun, psali jsme zde.

Pozor na hloubku dřezu

Dost důležitá věc, na kterou se většinou při výběru dřezu tolik nehledí. A je to chyba, protože kuchyňský dřez nemá standardní hloubku! Když vyberete příliš mělký, nejenže do něj dáte méně nádobí, ale také vám bude voda často cákat ven. Levnější dřezy bývají hluboké do 16 centimetrů, těm je tedy lepší se právě ze zmíněných důvodů vyhnout. Pro lepší komfort se dívejte po dřezech hlubokých minimálně 19 centimetrů, mezi 17 a 21 centimetry už patří mezi standard. Ještě hlubší dřezy se řadí mezi luxus. U některých typů se dokonce rozlišuje, zda jsou určeny pro praváky, či leváky. Pokud tak není uvedeno, jsou oboustranné.

Rozdíl je i v materiálu

V závislosti na materiálu pořídíte dřez od jednoho tisíce až po desítky tisíc korun. Kromě specifik jednotlivých druhů však hraje roli při výběru i styl kuchyně a vzhled ostatních spotřebičů.

  • Nerez. Dobře se kombinuje s bateriemi, digestoří, panelem na myčce či troubou. Je odolný proti chemii, vysokým teplotám, ale je na něm vidět každá kapka. Vyžaduje pravidelnou údržbu. Při volbě nerezu pozor také na sílu materiálu.
  • Granit. Jedná se o spojení drcené žuly s pryskyřicí. Granitové řezy v posledních letech rostou na oblibě. Jsou rovněž odolné, navíc k dostání v různých barvách. Tento cenově dostupný přírodní materiál se také dobře udržuje.
  • Keramika. Hygienická, stálobarevná varianta. Vypadá nadčasově a hodí se do rustikálních typů kuchyní, ale i moderních domácností. Jedná se o kvalitní materiál, nebudete litovat.
  • Umělý kámen. Nesnáší se s příliš vysokými teplotami, ale dobře se čistí a je v prodeji v různých barevných odstínech. Když se poškrábe, jde přebrousit. Je ovšem dražší.

Dřez vybírejte s rozvahou, protože by vám měl vydržet řadu let. Hlavní slovo při výběru by měla mít především osoba, která se bude v kuchyni nejčastěji pohybovat. Ve většině případů tedy něžné pohlaví.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu