Vitaminy v květináči zajistí imunitu, bez které se v zimě neobejdeme. Řeřichu můžete sklízet už za týden
Nejjednodušším způsobem, jak si v zimě zajistit cenný zdroj vitaminů, je pěstování řeřichy seté. Obsahuje velké množství vitaminu C, ale také minerální látky a hořčičné silice, které podporují dobré trávení. Řeřicha se hodí na pomazánky, do salátů i na ozdobení polévek.
Řeřichu lze sklízet už za týden
Její pěstování v domácích podmínkách je více než snadné. Stačí vyložit mělkou mističku tenčí vrstvou vaty, na kterou hustě vysejeme semínka řeřichy a udržovat ji stále vlhkou. Misku položíme na okenní parapet v místnosti s pokojovou teplotou a za týden můžeme sklízet přibližně šesticentimetrové výhonky rostlinky. Řeřicha se stříhá těsně nad vatou a protože již znovu neobraší, je nutné vysét semínka znovu.
Pažitku i cibulku můžete sestříhávat
Dalším zdrojem vitaminů v zimním období je rychlená pažitka. Její nať obsahuje celou řadu vitaminů a při pravidelné zálivce se jí bude dařit v květináči na okně. Podobně se dá rychlit také cibule zimní – sečka, jejíž listy sklízíme, jakmile dorostou do výšky alespoň 10 cm.
Petrželová nať je bohatá na vitamin C
Nať, která se hodí především do polévek a na ochucování omáček či masa, získáme z pěstování kadeřavé nebo kořenové petržele. Vyhovuje jí středně těžká zemina a použít můžeme zvlášť k tomu určený hrnec „petrželák“. Kromě užitku tak získáme v kuchyni hezkou dekoraci. Podobným způsobem lze získat v domácích podmínkách také celerovou nať. Na rozdíl od petrželové však obsahuje jen poloviční množství vitaminu C. Dále čtěte: Výjimečné účinky skořápek z ořechů. Lze z nich vyrobit čaj proti kašli i bělidlo na zuby.