|  ZPRÁVY
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Domácí
Rakousko požaduje, aby plyn byl vyloučen ze sankcí proti Rusku 

Protiruské sankce by se neměly týkat plynu, říká rakouský ministr

24. ledna 2022 08:18 / Depositphotos
 0   0
Západ vyjádřil hluboké znepokojení z hromadění ruských sil na hranici s Ukrajinou a varoval Moskvu, že případná invaze na Ukrajinu by měla pro Rusko vážné důsledky. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, popírá, že by chystalo invazi do sousední země. A stále častěji se mluví o nových protiruských sankcích.

Podle rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga by se případné protiruské sankce Evropské unie neměly týkat dodávek ruského plynu. Ministr to uvedl v rozhovoru, pro týdeník Die Presse am Sonntag. Podle něj by měl být z případných sankcí vyloučen i plynovod Nord Stream 2, který ještě není zprovozněn. Německo-ruský plynovod na dně Baltského moře je hotov, nemá ale povolení k provozu od německých úřadů. Nevylučuje se, že bude jeho zprovoznění zastaveno sankcemi proti Rusku v případě, že se Moskva rozhodne napadnout Ukrajinu. Rusko popírá, že by mělo něco takového v plánu.

Schallenberg přiznal, že je Evropa "do jisté míry závislá na energii z Ruska" a že to nemůže přes noc změnit, pokud chce vytápět a mít elektřinu.

Podle šéfa rakouské diplomacie ale Evropská unie připravuje rozsáhlé ekonomické a finanční sankce proti Rusku v případě jeho vpádu na Ukrajinu. "Při vystupňování konfliktu bude následovat velmi jasná, jednoznačná a rychlá reakce," řekl ministr. Nevyloučil odpojení Ruska z platebního bankovního systému SWIFT. Například německá ministryně zahraniční Annalena Baerbocková ale v rozhovoru s deníkem Süddeutsche Zeitung zveřejněném v sobotu vyjádřila pochybnosti nad nutností odpojit Rusko od bankovního systému SWIFT, pokud Moskva nařídí invazi.

Podle webu ceskenoviny.cz agentura DPA píše, že má Rakousko zájem o dobré vztahy s Ruskem a že v tom hraje svou roli energetika. Rakouská firma OMV je jedním z investorů Nord Streamu 2 a poblíž Vídně je velké distribuční centrum, z nějž se ruský plyn odvádí do evropských států. USA, které tlačí na EU v otázce protiruských sankcí, podle zprávy agentury Bloomberg chtějí s Katarem vyjednat možnost náhrady výpadku ruského plynu v Evropě dovozem zkapalněného plynu z Kataru.

Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojených států a některých evropských zemí, podle nichž chce Moskva tohoto projektu využít jako geopolitické zbraně ke zvýšení závislosti Evropské unie na Rusku. Trasa plynovodu navíc obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit ruského plynu. Rusko manipuluje s dodávkami i cenou plynu. Snaží se taktizovat a tlačí na Brusel, varují experti.

Zdroj: ceskenoviny.cz, diepresse.com, sueddeutsche.de.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu