EU chystá novou směrnici. Omezit má pronájmy i prodeje budov
Informaci o nové směrnici přinesl server echo24.cz. Návrh EK ještě není finální. V pondělí však zprávu o připravované směrnici projednal Evropský parlament (EP) během svého plenárního zasedání ve Štrasburku. V úterý pak podle tiskové mluvčí Zastoupení EK v ČR Magdaleny Frouzové má tuto směrnici, jež je součástí energetického balíčku, projednat a schválit právě Komise. Podle navrhované směrnice by od roku 2027 nemohly být prodány či pronajaty nemovitosti, které nezískají energetický štítek alespoň na úrovni E, od ledna 2033 dokonce štítek s písmenem C.
„Každý členský stát ustanoví minimální standardy energetické náročnosti, které povedou k renovaci stávajících budov,“ uvádí se v dokumentu, jenž má k dispozici server Euractivhttps://echo24.cz/a/SVxxu/eu-chysta-zakaz-prodeje-neuspornych-budov-rozhodne-energeticky-stitek. „Tyto normy začnou platit nejpozději v roce 2027. Do roku 2035 se minimální normy energetické náročnosti budou vztahovat na celý národní fond budov,“ píše se také v dokumentu.
Podle návrhu má každý členský stát „vypracovat akční plán renovace budov na podporu renovace vnitrostátního fondu obytných a nebytových budov – jak veřejných, tak i soukromých – na vysoce energeticky účinný a dekarbonizovaný fond budov do roku 2050, a to s cílem přeměnit stávající budovy na budovy s nulovými emisemi,“ uvádí se v dokumentu, který připravila EK.
Návrh EK souvisí s tím, že se EU chce stát uhlíkově neutrální. Do roku 2030 by rovněž podle navrhované směrnice měly být všechny nové budovy „bezemisní“, přičemž u veřejných budov bude tento standard vyžadován již od roku 2027.
Tato směrnice by v praxi mohla znamenat, že by některé starší domy již nemohly být pronajímány či prodávány, pokud by neprošly renovací. To by tak mohlo být podle odborníků problematické v některých členských státech, kde je vysoký podíl starých domů, případně nedostatek prostor třeba k bydlení, což je případ České republiky, v níž je těžce dostupné bydlení zejména ve velkoměstech. Konec Evropské unie, jak ji známe dnes. Německá vláda chce změnu.
Zdroj: dezeen.com, euroactiv com, echo24.cz.