|  ZPRÁVY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Domácí
Čechům zdraží elektřina 

Čechům výrazně zdraží elektřina. Bránit se dá, musíte ale vědět jak

13. července 2021 08:15 / Depositphotos
 0   0
Zdražování nekončí a Češi se musí připravit na to, že budou muset sáhnout opět hlouběji do kapsy. Připlatí si za elektřinu. A to dost výrazně. Ročně by to mohlo být i více než 1000 korun. Emisní povolenky EU jsou totiž rekordně drahé. Poprvé v historii překročily cenu 58 eur.

Cena emisních povolenek Evropské unie tento měsíc pokořila dosavadní historický rekord. Hodnota referenčního kontraktu prvně v historii dosáhla a překonala úroveň 58 eura za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší. Jen v letošním roce tak emisní povolenky EU zdražily o více než padesát procent. Podle německé banky Berenberg se do konce letošního roku budou povolenky prodávat za zhruba 110 eur.  

Evropská komise tento týden předloží soubor nových opatření, jak učinit unijní ekonomiku zelenější. Bude mezi nimi i návrh zatížit povolenkami i námořní přepravu. Bude-li tento návrh uveden do praxe, zdraží námořní přeprava, tedy i zboží, které se jejím prostřednictvím přepravuje, od potravin, přes oděvy, hračky až třeba po elektroniku. Dosud povolenky musely nakupovat hlavně elektrárny, teplárny a průmyslové podniky. Rozšíření okruhu, v němž jsou povolenky vyžadovány, pochopitelně zvýší poptávku po nich, což podporuje popsaný cenový růst. 

Právě také v důsledku dramaticky zdražujících povolenek rapidně stoupá cena silové elektřiny, tedy elektřiny prodávané velkoobchodně. Od její ceny se odvíjí to, kolik za elektřiny platí běžné domácnosti. Kromě zdražujících emisních povolenek cenu elektřiny pro české domácnosti žene vzhůru také postupující uzavírání německých uhelných a jaderných elektráren. Letos se v Německu odstavují další tři uhelné elektrárny. Elektřinu rovněž letos přestávají vyrábět tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů.   

„Zdražování silové elektřiny v Německu se projevuje růstem její ceny v Česku, jelikož Česko je de facto součástí německé energetické soustavy. Takže ceny silové elektřiny v ČR vlastně kopírují ty německé. Češi tak nesou náklady za německou čistou energii, ačkoli sami do očištění své elektřiny zdaleka tolik neinvestují. Zatímco v letošním prvním čtvrtletí byla obvyklá cena elektřiny kolem 1 500 až 1 600 korun za megawatthodinu, v nových cenících z letošního června není výjimkou cena přes 2 000 korun, " komentuje situaci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

„Ceny emisních povolenek porostou i nadále, stejně jako se budou nadále uzavírat německé elektrárny. Domácnosti v ČR tak rozhodně neprohloupí, když cenu elektřiny zafixují na co nejdelší období, tedy na tři roky," doporučuje ekonom. Potíž je jen v tom, že téměř všichni významní hráči již fixní produkty zdražili. Špatná zpráva pro českou ekonomiku. Češi zpohodlněli, stát je platí na dluh.

Zdroj: kurzy.cz.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu