Historický propad. Ropa je nejlevnější v tomto tisíciletí
Důvodem dalšího zlevňování ropy je obnovení obecného propadu burz, jak evropských, tak amerických. Jistý optimismus z předchozích tří dní vyprchává, neboť trhy již plně započítaly příznivý efekt rozpočtových o měnověpolitických podpůrných opatření a čelí pokračujícímu šíření koronavirové nákazy.
V USA citelně narůstá počet jak infikovaných, tak zemřelých. Hrozí, že se Spojené státy a města jako New York stanou novým celosvětovým ohniskem nákazy. Mohou se tak stát dalším „Wu-chanem“ a další „severní Itálií“. To trhům bere mírný optimismus v rámci možností, který v posledních dnech vedl dokonce až k tomu, že například Dow Jonesův akciový ukazatel se vrátil do pásma takzvaného býčího trhu. Býčí trh nastává tehdy, když ukazatel vystoupá dvacet procent nad své poslední dno a dále stoupá.
Bezprostředním důvodem zlevňování ropy je vyjádření saúdskoarabského ministerstva energetiky. Rijád podle něj nevede s Moskvou žádná jednání o škrtech v těžbě. Od dubna tak obě země budou zřejmě masivně zaplavovat světový trh ropou, aby ukořistily větší tržní podíl. Saúdská Arábie tak jedná sama za sebe a nedbá výhrad a tlaku dalších členů kartelu OPEC, jako je Alžírsko nebo Nigérie, kteří by rádi obnovili jednání o škrtech. Současná situace poškozuje nejen je, ale i americké břidličné těžaře. Rijád se však zatím zjevně nehodlá podvolit dokonce ani tlaku USA.
Na cenový pokles ropy zareagují v nadcházejících týdnech i ceny pohonných hmot v ČR. Během dubna se tak může průměrná cena jak benzínu, tak nafty dostat až k úrovni 25 korun za litr. Nyní se jejich cena pohybuje kolem 28,50 za litr.