|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Elektronika
Vybrat novou televizi není nic složitého, ale je potřeba se zorientovat na trhu 

Pozor při koupi televizoru! Poradíme vám na co si dát při jeho výběru pozor a čemu se vyhnout.

22. března 2017 06:33 / Internet
 0   0
Nákup televizoru se může zdát jako poměrně banální věc, ale přesto je zde celá řada otázek, které je potřeba si zodpovědět, aby jste vybrali tu nejvhodnější televizi právě pro vás. Přinášíme vám přehled a vysvětlení základních kritérií, kterými by jste se měli při nákupu řídit.

Ve chvíli kdy přestanete nad nákupem jen přemýšlet a začnete ho opravdu aktivně řešit, pravděpodobně zjistíte, že nabídka je opravdu široká a není úplně snadné se v ní rychle zorientovat. Pokud si ale přečtete následující článek, měli by jste získat alespoň základní přehled o tom, na co je dobré dát si při nákupu pozor.

Technologie

Ocitnete se ve světě elektroniky kde uvidíte spoustu Ultra HD (UHD) a 4K televizorů, které slibují lepší kvalitu obrazu, barvy a kontrast než HDTV. Nově se v nabídce také objevují televizory s technologií OLED, které svým obrazem velmi připomínají kvality plazma TV, které jsou již řadu let na ústupu.

Jakmile budete vědět, jakou technologii preferujete, je čas se zaměřit na další podstatné věci, jako je způsob přijímání signálu, kvalita obrazu, velikost televize a klíčové funkce, které od nového televizoru očekáváte.

Příjem signálů televizního vysílání

Jednou z nejpodstatnějších věcí je vybrat takovou televizi, která bude vyhovovat vašemu stávajícímu připojení ke zdroji televizního vysílání. Televizní vysílání lze rozdělit na tři typy, pozemní (DVB-T), satelitní (DVB-S) a kabelové (DVB-C). Většina dnešní televizorů je připravena na přijímání DVB-T a DVB-C.

Zde je také poměrně důležité myslet do budoucna a pořídit si televizor, který bude připraven na přijímání DVB-T2 standardu. Tento nový standard do roku 2020 totiž celoplošně nahradí stávající DVB-T. Pokud v roce 2020 nebudete mít televizor, který si poradí s DVBT2, budete muset dokupovat externí DVB-T2 tuner.

Pro satelitní vysílání DVB-S je dobré si zakoupit satelitní anténu a k ní buď samostatný satelitní přijímač, a nebo vybrat televizor se zabudovaným satelitním tunerem.

Velikost obrazovky je jedním z nejdůležitějších parametrů

Neméně podstatným parametrem při koupi televize je její úhlopříčka. Dnešní nabídka televizorů nabízí sety s úhlopříčkami od 50 cm až do obřích 228 cm.

Pokud si tedy kupujete televizor například do kuchyně, tak vám s velkou pravděpodobností postačí televizor s úhlopříčkou 61 centimetrů. Samozřejmě ne v případě, že vaše kuchyň má 100 metrů čtverečních. Pokud si plánujete pořídit televizor například do obýváku, potom přichází na řadu televizory s uhlopříčkou 108–170 centimetrů.

Nejsou zde ale nějaká striktní pravidla, protože každý musí zvolit podle ostrosti zraku a také podle toho na co je zvyklý. Obecně se lze řídit pravidlem, že pro zachování správného zorného pole, by jste měli televizor sledovat z minimální vzdálenosti 1,6 násobku délky úhlopříčky. Televizor o úhlopříčce 108 cm by jste měli tedy sledovat ze vzdálenosti přibližně 1,6 metru.

Dále budete řešit jestli HD, nebo Ultra HD

Obě technologie nabízejí skvělý obraz a je pouze na vás, jak moc dokonalý zážitek ze sledování budete chtít. V galerii se můžete podívat na rozdíl v obrazu obou rozlišení.

Nativní rozlišení televizoru má dnes v podstatě jen dva standardy. HD a UHD. První z nich má ve vodorovném směru 1920 pixelů a ve svislém 1080 pixelů (proto někdy bývá HD označován jako 1080p). UHD má přesně dvakrát více, což má vliv na detail, který jste schopni lidským okem rozpoznat. Jednoduše řečeno, čím více pixelů, tím ostřejší obraz máte.

Nehledě na dokonalý obraz je výhodou UHD 4K také to, že lze sledovat obraz blíže k televizoru než ve variantě HD. Ovšem je potřeba zvážit za prvé cenu a za druhé fakt, že stále není příliš mnoho obsahu (filmů, vysílání, atd) pro UHD rozlišení. Pokud tedy nemáte přístup ke službě, která k vám dostane 4K filmy nebo stream, určitě se spokojíte s HD, protože v běžném televizním vysílání se 4K jen tak nedočkáte.

Chytré televizory

Doba kdy televize byla pouze pasivní zábavou je dávno pryč. Dnešní chytré televize nabízejí mnohem více a ve vyšších kategoriích se stávají přímo výkonným multimediálním centrem. Z celkového počtu prodaných televizorů je téměř 60% právě smart TV.

Nižší kategorie chytrých televizorů může být omezena na předinstalované základní služby, zatímco jiné nabízejí široký sortiment aplikací. Mnohé z nich mají například plnohodnotný webový prohlížeč. Ve vyšších kategoriích chytrých televizí najdete také hlasové ovládání, nebo možnost zobrazit si obsah z vašeho telefonu na televizní obrazovce a spustu dalších funkcí.

Pokud tedy předpokládáte že některé chytré funkce v televizoru využijete, je pro vás Smart TV jedinou volbou. V takovém případě je potřeba si dát pozor na to, jaké funkce nabízí software uvnitř, jaké jsou jeho možnosti a které aplikace televizor obsahuje.

Toto jsou asi základní a nejdůležitější kritéria, která řeší každý kdo si kupuje novou televizi, ale samozřejmě existují i další parametry a specializované funkce, které dnešní televizory nabízejí.

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu