|  TECHNIKA
pá 17. května, svátek má Aneta, zítra Nataša
Věda a technika
Přítomnost tekuté vody na Marsu byla potvrzena již nedávno 

Přelomový objev: Pozemské organismy jsou schopné života na Marsu již dnes!

01. února 2017 17:08 / NASA
 0   0
Již nějakou dobu vědci z celého světa spekulují o tom, že v dávných dobách mohl na Marsu existovat život. Planeta má totiž silnou atmosféru a povrchovou vodu, takže je teoreticky možné, že se zde nějaká primitivní forma života mohla začít vyvíjet.

Nedávno však přišli vědci z Arkansaské univerzity s přelomovým objevem když zjistili, že na Zemi existují organismy, které by byly schopny na Marsu žít již dnes. Univerzitní tým totiž objevil čtyři druhy methanogenních mikroorganismů, u kterých bylo prokázáno, že jsou schopny překonat jednu z největších překážek života na Marsu, kterou je kromě absence kyslíku, velmi nízký tlak jeho atmosféry.

Proč mohou přežít bez kyslíku

Methanogenní organismy jsou velmi starodávnou formou života, která k životu nepotřebuje kyslík a je tedy schopna přežít v naprosto extrémním prostředí. Na Zemi se tyto organismy hojně vyskytují v mokřadech, na mořském dně a v trávicím traktu zvířat, kde se živí oxidem uhličitým a vodíkem ze kterých produkují metan.

Před nedávnem bylo zjištěno, že na Marsu je v atmosféře metan přítomný, přičemž nebyl zatím prokázán jeho zdroj. Jednou ze teorií tak zůstává, že metan vzniká právě za pomoci těchto mikroorganismů ukrývajících se pod povrchem.

„Jedním z nejzajímavějších momentů pro náš tým bylo zjištění metanu v atmosféře Marsu, protože většina metanu na zemi vznikla v dávných dobách z těchto mikroorganismů. Stejně tak by tomu mohlo být na Marsu, i když je pravda, že možných alternativ je stále mnoho a teorie je stále považována za velmi kontroverzní,” uvedla univerzitní astrobioložka Rebeca Mickol v rozhovoru pro média.

Nyní její tým podrobuje bakterie složitým výzkumům a testování v simulovaných podmínkách, blízkých těm na Marsu. Jedním z posledních zásadních zjištění bude, jak tyto organizmy reagují na velmi nízké teploty, které na Marsu jsou. V noci se totiž teplota na rudé planetě dostává hluboko pod –100 °C a naopak kolem poledne se může dostat až do plusových hodnot. Teplotní rozpětí je zde tedy obrovské.

Vědci však věří, že život na Marsu může být stále nalezen v některých hlubokých kráterech, nebo přímo pod povrchem. NASA plánuje novou misi na Mars v květnu příštího roku s návratem v roce 2020. Uvidíme tedy, zda se potvrdí teorie vědeckých odborníků a objeví na Marsu některou z forem života. 

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu