|  TECHNIKA
pá 23. května, svátek má Vladimír, zítra Jana
Auto
Dojezd až 700 km a jen několikaminutové dobíjení – tak vypadá současná elektromobilita 

Elektromobilita sprintuje neuvěřitelným tempem, Stellantis chystá další průlom v dobíjení

28. dubna 2025 13:13 / Peugeot
 0   0
Kritiků elektromobility je pořád jako hub po dešti. Ovšem zdá se, že jim co nevidět začnou docházet argumenty. Automobilky se totiž neustále snaží eliminovat všechna „proti“. Jednou z největších bolístek elektromobility je doba dobíjení. Stellantis právě ukázal, že čekání na plnou baterii se může stát otázkou několika málo minut. A to je teprve začátek.

Vývoj v oblasti elektromobility zažívá rychlý boom a Stellantis nyní hlásí obrovský krok vpřed. Ve spolupráci s technologickou společností Factorial Energy úspěšně otestoval nové baterie s pevným elektrolytem a technologií FEST® (Factorial Electrolyte System Technology). Výsledky slibují menší, lehčí a hlavně mnohem rychleji dobíjející baterie.
Testované články dosáhly hustoty 375 Wh/kg a zvládly se nabít z 15 % na více než 90 % za pouhých 18 minut.

Pro srovnání – dnes se elektrické vozy s pomocí rychlodobíječky dobíjejí přibližně dvakrát tak dlouho. Budoucí elektromobily se tak dostanou blíže komfortu, na který jsme zvyklí u spalovacích motorů. A tohle je přesně ta změna, na kterou mnozí čekají.

Nejnovější změny už dnes

Značky koncernu Stellantis – a potažmo jejich klienti – ovšem těží z různých pokroků už teď. Například Peugeot opět posunul hranici dojezdu svého nejprodávanějšího elektromobilu a současně lídra evropského trhu malých elektromobilů, Peugeotu e-208. Nově zvládne až 433 kilometrů. Přitom ještě v roce 2020 nabídla první verze 340 kilometrů.

Za vyšší efektivitou stojí nejen chytré úpravy softwaru a řízení spotřeby, ale také nová technologie baterií. K tomu přidejme funkce jako chytrý Trip Planner pro plánování tras a technologii obousměrného dobíjení V2L, díky které si můžete z auta klidně napájet elektrokolo nebo mobilní kávovar.

A co je ještě důležitější: E-208 je dnes v nabídce za ceny začínající na 670 000 Kč, což elektrickou mobilitu přibližuje mnohem širšímu okruhu zákazníků.

Velká SUV, rychlé dobíjení

Že rychlost nabíjení není výsadou jen malých aut, dokazuje Peugeot i u svých větších modelů. Nové elektrické 3008 a 5008 s baterií o kapacitě 96,9 kWh podporují nabíjení výkonem až 160 kW. To znamená, že se baterie z 20 % na 80 % dostane za pouhých 27 minut. Přesně takový výkon potřebujete, když vyrážíte s rodinou na víkend za město.

Nabíječek přibývá raketovým tempem

Vylepšení aut ale nemá smysl bez pořádné infrastruktury. I tady jsou zprávy pozitivní: v České republice přibylo za poslední rok přes 300 nových rychlodobíjecích stanic. Zatímco v roce 2023 bylo v zemi asi 700 rychlonabíječek, letos už jejich počet přesáhl hranici 1000. Elektromobilisté tak mají stále větší svobodu cestovat bez stresu, kde si doplní energii.

Zdroj: Peugeot

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu