V Ruském dole došlo k největšímu úniku metanu v dějinách lidstva. Zamlčenou událost odhalila satelitní data soukromé společnosti
Data ze satelitů odhalila vůbec největší únik metanu v historii lidstva. Data kanadské společnosti GHCSat ukazují, že z ruského uhelného dolu Raspadskaja na Sibiři, unikalo v lednu až devadesát tun metanu za hodinu. O tomto extrémním úniku metanu se přitom dosud nevědělo.
Satelitní data
Podle satelitních dat metan z ruského dolu uniká stále, ale v mnohem menší míře než tomu bylo v prvních dnech. V nejkritičtější fázi podle dostupných dat ruský uhelný důl vypustil do atmosféry tolik emisí jako pět uhelných elektráren. Experti navíc předpokládají, že metan unikal z dolu již delší dobu před zjištěním, a proto bude výsledné množství emisí mnohem větší.
Kanadská společnost se zaměřuje na monitoring emisí za pomoci družic již od roku 2016. K současnému zjištění uvedla, že se jedná o největší únik, který byl kdy naměřen. Množství uniklého metanu bylo až o padesát procent větší než největší únik, který firma doposud zaznamenala.
Metan z uhelných dolů
Metan se řadí k množství škodlivých skleníkových plynů a má hned po oxidu uhličitém nejvyšší podíl na globálním oteplování. Rusko patří dlouhodobě k největším producentům metanu na planetě. Podle ekologů je přiotom snižování množství metanu v ovzduší jediným klíčem jak redukovat zvyšující se teploty na planetě.
Významnou část vyprodukovaného metanu mají na svědomí právě uhelné doly, ve kterých se také hromadí a v takovém případě může explodovat. K nejtragičtějším neštěstím v ruských dolech patří výbuch metanu právě v dole Raspadskaja v květnu 2010, který si vyžádal téměř sedm desítek obětí a přes sto zraněných. Dále čtěte: (Stovky let starý vrak byl objeven v roce 2007. Po patnácti letech vědci přicházejí se zásadním zjištěním).
Zdroj: The Guardian, BBC