Nejlepší přítel vaší štíhlé linie? Tato obyčejná potravina
Proč ho jíst, jak ho nakoupit? Možná jste si ho v obchodě ještě nevšimli, ale v regálech jej seženete téměř po celý rok. Nejlepší chuť má sice v letních měsících, ale pochutnáte si na něm i v ostatních ročních obdobích.
Vyberte ten správný kousek
Vždy se pořádně podívejte, co kupujete. To ostatně platí u všech druhů zeleniny a ovoce. Kupujte jedině na první pohled čerstvé, jinak utratíte stejné peníze za horší kvalitu a navíc vám potravina doma moc dlouho nevydrží. Dobře narostlý čerstvý celer má zhruba 30 centimetrů na délku a konce řapíků mají neovadlé svěže zbarvené listy.
Využití v kuchyni
Řapíkatý celer má opravdu výrazné aroma, které nemusí zpočátku sedět každému. Časem mu ale přijdete na chuť a nebudete se od něj moci odtrhnout. Nejlépe si ho vychutnáte syrový, ale lze jej podávat i vařený k masu, zapečený se sýrem a smetanou, ale připravíte z něj i zdravou zeleninovou šťávu.
Přítel vaší štíhlé linie
Pro správné fungování trávícího systému je velmi důležitá vláknina. Jeden hrnek řapíkatého celeru obsahuje 1,5 g nerozpustné vlákniny, a proto je ideálním pomocníkem při snižování tělesné váhy. Neobsahuje téměř žádné kalorie, povzbuzuje metabolismus a má schopnost udržet pocit plnosti po delší dobu. Nahraďte večerní mlsání syrovým řapíkatým celerem, který namáčejte do jogurtového dipu – zamlsáte si a přitom se to na vaší linii nijak záporně neprojeví.
Sklenice zeleninového nápoje každé ráno navíc podpoří správnou funkci trávícího systému a dodá tělu potřebné vitaminy. Pokud vám jeho chuť připadá příliš výrazná, zkombinujte ho například s jablečnou šťávou, červenou řepou a mrkví.
Zabraňuje ztrátě paměti
Podle nedávného výzkumu bylo prokázáno, že ztrátě paměti můžete částečně předejít právě konzumací řapíkatého celeru. Mozkové buňky totiž trápí s přibývajícím věkem různé záněty, které způsobují degeneraci a sníženou duševní schopnost. Řapíkatý celer obsahuje luteolin, který má schopnost výskyt těchto zánětů snižovat a uvolňování zánětlivých molekul v mozku zakazovat. Každodenní konzumací řapíkatého celeru tak můžete předejít i Alzheimerově chorobě.
Proč jíst řapíkatý celer
- obsahuje obrovské množství vitaminu C
- je zdrojem vitaminů skupiny B, A, K a E
- tělo obohatí o fosfor, vápník, draslík a zinek
- vyplavuje z těla toxiny
- obsahuje flavonid, který brání růstu nádorů
- je zdrojem vysokého množství vlákniny
- nemá téměř žádné kalorie a dodává pocit systosti
- povzbuzuje metabolismus a odstraňuje kyselinu močovou z těla
- pomáhá při trávení
- řeší problémy se zácpou
- podporuje činnost pohlavních žláz
Léčivá i posvátná bylina
Zatímco pro nás je celer stále zcela obyčejná a nezajímavá rostlina, naši předkové sdíleli opačný názor. Celer byl tradičně doporučován na uklidnění a paradoxně i na podporu sexuálních chutí. Jako posvátná bylina byl celer spojován se smrtí a zmiňuje se o něm dokonce slavný starověký básník Homér. Římané a Korinťané jej používali při tvorbě smutečních věnců. Více si o řapíkatém celeru přečtěte v našem jiném článku.