Na časté záněty močového měchýře zabírají solné obklady i natřásání boky. Můžete se vyhnout i antibiotikům
Neustálé nutkání k močení, pocit pálení či řezání a bolesti v ženských partiích, to vše je infekce dolních močových cest neboli cystitida. Některé ženy se s ní již setkaly, jiné jí dokonce trpí opakovaně. Někdy je na vině nachlazení, jindy návštěva bazénu, ale ať je původ jakýkoliv, následující dny jsou pro ženy doslova utrpením.
Typickými příznaky zánětu močového měchýře nebo zánětu močových cest může být i zvýšená teplota nebo přítomnost krve v moči. Příčinami kromě nastydnutí může být i špatný psychický stav, dietetické chyby, jako například častá konzumace cukrů, mléčných výrobků, kyselinotvorných potravin nebo ostrých tučných jídel. Jakmile vás jednou postihne, je dobré okamžitě nasadit domácí léčbu, zvýšit příjem tekutin, a pokusit se tak předejít rozvoji nemoci, se kterou vám skutečně pomůže už jen lékař.
Brusinky v jakékoliv formě
Jakmile pocítíte, že se u vás během pár dní rozvinou silné bolesti způsobené infekcí dolních močových cest, je dobré nasadit brusinky v jakékoliv podobě. Sehnat je můžete sušené, v podobě tinktury, tablet nebo i džusů. Brusinky prokazatelně pomáhají léčit zánět cystitidy tím, že zabraňují bakteriím ulpívat na buňkách v močovém měchýři a v močové trubici.
Česnek
Zařazení jednoho stroužku česneku do vaší stravy v období, kdy se o vás pokouší cystitida, může pomoci odstranit potíže a zmírnit bolesti. Aromatické sloučeniny síry obsažené v česneku totiž dokážou zničit bakterie v močovém měchýři, a to často i ty nejagresivnější, které neodolají pouze antibiotikům. A proč ne? Vždyť odedávna víme, že česnek je přírodní antibiotikum.
Nápoj z jedlé sody
Při prvním náznaku potíží vám také může příjemně ulevit sklenice vody, ve které rozpustíte lžičku jedlé sody. Tento nápoj můžete popíjet dvakrát denně, dokud se příznaky nevytratí. Jedlá soda snižuje kyselost moči a je vhodná především jako prostředek pro úlevu a snižuje pálení při močení.
Extrakt z medvědice lékařské
Tento bylinný doplněk je jedním z nejbohatších zdrojů arbutinu, rostlinné sloučeniny, která zastavuje růst bakterií, které se při zánětu v moči vyskytují. Může ulevit při prvních příznacích infekce a doporučuje se ji užívat po dobu tří dnů. Pokud se příznaky nezlepší, nebo se dokonce horší, budete muset vyhledat lékaře.
Třesení boky
Nejhorší, co můžete při cystitidě udělat, je zadržovat moč a nedostatečně pít, jelikož bakterie jsou pak v moči mnohem koncentrovanější, což infekci jen znásobuje a bolest se stupňuje. Vysoký příjem tekutin a časté vyprazdňování je proto nezbytné. Lékaři také doporučují se po vyprázdnění postavit nad toaletou a po dobu dvaceti sekund pohybovat boky ze strany na stranu a kroužit pánví. Stimuluje to močový měchýř, aby uvolnil zbytkovou moč. Následovat by měl pokus o opětovné vyprázdnění celého močového měchýře.
Solný ledvinový obklad
Naše babičky také nedaly dopustit na solný ledvinový obklad. Přírodní sůl nahřály v troubě nebo na pánvi, zabalily do bavlněného sáčku a vložily do ručníku. Tento obklad přiložily na ledviny. Díky posíleným a prohřátým ledvinám se pak mohla urychlit i léčba cystitidy. Obklad ale můžete přiložit i na podbřišek, jelikož teplo je u tohoto onemocnění příjemné a pomáhá. Proto jsou vhodné i koupele v horké vodě. Také jsme psali: Osobní návštěva lékaře je teď vysoce riziková. Stále více lidí volí konzultaci prostřednictvím mobilní aplikace.
Zdroj: firstforwomen.com, jimejinak.cz.