Naučte se upravit cuketu tak, že ji bude milovat celá rodina
Cuketa je teplomilná rostlina pocházející z Mexika a střední Ameriky a pěstovala se již v dávných dobách, přibližně 7 000 let před naším letopočtem. Pěstování cukety je nenáročné, může se zasadit i do chudších půd, potřebuje však slunce a dostatečnou zálivku. Tím, že obsahuje 90 % vody, vlákninu, mnoho vitaminů a stopových prvků a má nízkokalorické složení (20 kcal na 100 gramů), je také ideální potravinou k hubnutí.
Cuketu můžete připravit na mnoho způsobů a my vám představíme tři možnosti její variabilní úpravy. Připravte si nadýchané placky s tvarohem, křupavé cuketové chipsy a osvěžující cuketovou polévku.
1. Cuketové placky s tvarohem - kombinace, která okouzlí vás i vaše okolí
Spojení tvarohu a cukety je opravdu výborné. Když k tomu ještě přidáte koprový dresink, jde opravdu o vynikající kombinaci. Kromě toho tyto placky nejsou tak těžké pro žaludek jako klasické cuketové placky. Zkuste tedy tuto odlehčenější verzi a určitě neprohloupíte.
Cuketové placky
Co budete potřebovat?
- 800 g cukety
- 250 g polohrubé mouky
- 2 cibule
- 2 vejce
- 1 lžíce prášku do pečiva
- 200 g tvrdého tvarohu
- petrželku, kopr
- sůl
- olej
Ingredience na dresink
- 200 g zakysané smetany
- 2-3 stroužky česneku
- kopr
Postup
V první řadě je třeba si připravit cuketu, očistit ji, lžičkou vydlabat vnitřek a nastrouhat. Mladé a malé cukety lze očištěné nastrouhat celé. Posolenou cuketu nechte zhruba 20 minut odstát, abyste mohli odstranit přebytečnou vodu.
Cibuli, petrželku i kopr nakrájejte nadrobno. Dále si nastrouhejte tvaroh, rozmíchejte vajíčka a naváženou mouku smíchejte s práškem do pečiva. Všechny ingredience důkladně smíchejte, aby vzniklo hustší těsto a dle chuti osolte. Na pánvi nechte rozehřát olej, do kterého lžící dávkujte placky. Osmažte dozlatova a po vyjmutí z pánve nechte placky okapat na papírové utěrce.
Hotové placky je ideální podávat s osvěžujícím dresinkem, který připravíte tak, že kysanou smetanu smícháte s prolisovaným česnekem, nakrájeným koprem a podle chuti přisolíte.
2. Cuketové chipsy - zdravé mlsání
Skvělá křupavá dobrota je mnohem zdravější alternativou klasických bramborových chipsů. Tak si je tedy s chutí a bez výčitek svědomí dopřejte. Ani jejich příprava není komplikovaná.
Co budete potřebovat?
- 2 ks cukety (menší kusy)
- 30 g strouhaného parmezánu
- olej
- sůl
- pepř
Postup
Cukety po umytí nakrájejte i se slupkou na tenké plátky. Ideální jsou mladé menší cukety. Nakrájené plátky nechte trochu odležet a papírovými ubrousky z nich odsajte přebytečnou vodu. Připravte si plech vyložený pečicím papírem, který potřete olejem. Na něj pak vedle sebe pokládejte posolené a okořeněné plátky cukety. Ty ještě potřete olejem. Pečte v rozehřáté troubě na 190-200 °C zhruba 20 minut, dokud nebudou čipsy zlatohnědé. Ještě horké čipsy zasypte parmazánem.
3. Cuketová polévka - v letních dnech osvěží a milují ji i děti
Jednoduchý a rychlý recept na osvěžující letní polévku.
Co budete potřebovat?
- 1 střední cuketu
- lžíci nesekaného česneku
- hrst lístků bazalky
- 750 ml vývaru
- 60 ml smetany (nemusí být)
- hrst hladkolisté petrželky
- 50 g nastrouhaného parmazánu
- olivový olej, pepř, sůl
Cukety pokrájejte na malé kousky a na středním plameni dozlatova opečte spolu s prolisovaným česnekem a bazalkou. Zalijte vývarem a vařte osm minut. Čtvrtinu polévky odeberte a rozmixujte dohladka. Poté vraťte do hrnce a vmíchejte smetanu, petrželku a osolte. Při podávání posypte parmazánem a ozdobte lístky bazalky.
Další oblíbený recept z cuket jsou cuketové špagety. Psali jsme také: Vyměňte těstoviny za zdravější variantu a hned budete o krok blíže vaší vysněné postavě.