|  SPOLEČNOST
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
České
Jiřina Štěpničková prožila skutečně kruté chvíle svého života 

Krutý osud prvorepublikové filmové hvězdy Jiřiny Štěpničkové. Kolegové pro ni žádali trest smrti

24. února 2020 18:34 / Archiv
 0   0
Letos v září uplyne 35 let od úmrtí prvorepublikové filmové hvězdy Jiřiny Štěpničkové, matky herce Jiřího Štěpničky. Jak krutý osud měla, jakou boudu na ni po válce StB ušila a jak pro ni kolegové pak žádali trest smrti, o tom byl natočen film s názvem Past.

Dramatický snímek se Zuzanou Stivínovou v hlavní roli natočil se svolením Jiřího Štěpničky legendární režisér Viktor Polesný. Zachytil tak skutečný příběh herečky, kterou v podstatě komunistická státní bezpečnost s přispěním některých závistivých, do komunismu tehdy zapálených kolegyň hereček, chtěla totálně zničit. Herečka dokonce strávila přes 9 let ve vězení. Největší trauma to bylo pro jejího syna Jiřího, dnes známého divadelního i seriálového herce. 

Jiřina Štěpničková, mezi jejíž životní partnery patřil i kolega Ladislav Pešek, prožila jak roky plné úspěchu a slávy, tak i momenty totálního pádu na dno, ponížení a degradace. Zatímco za války byla uchráněna tomu, že by musela poklonkovat nacistům a nuceně hrát v německých filmech, jako někteří její kolegové a kolegyně - někteří rádi, jiní z nutnosti, aby nepřišli o práci a neskončili v koncentráku, po válce ji čekala studená sprcha. 

Role se jí nehrnuly. Naopak. Dostávala jen samé čurdy, tedy malé role, což ji mrzelo. Jak profesně, tak finančně. Živila sebe a svého malého syna. Proto tak snadno naletěla komunistické StB. Dopis jí předal tehdejší slavný režisér prvorepublikových filmů František Čáp, který stál dokonce třeba za legendární Babičkou s Terezií Brzkovou v hlavní roli, a kde Štěpničková hrála onu bláznivou Viktorku. Byl totiž taky zneužit a netušil, co způsobí. O rok později sám emigroval se svou matkou do Německa a později se usadil ve Slovinsku.

Štěpničková legendě o kamarádovi, který ji zve do Rakouska a nabízí jí tam angažmá i role u filmu, uvěřila a se svým tříletým synem v baťohu na zádech se pokusila o emigraci na Šumavě přechodem přes státní hranici. To bohužel nevyšlo. Ani nemohlo.

"Převaděč generál Hruška byl konfidentem Státní bezpečnosti, zadržel ji a maminka tak byla odsouzena na 15 let vězení. Byla vězněna a deset let mě pak vychovávali prarodiče," vzpomíná po letech na bolestné chvíle syn Jiří, který se narodil v Anglii a jehož otcem byl profesor kreslení ze Strakonic Jan Samec. Původně se herec jmenoval po tátovi - Samec. Až později si nechal změnit příjmení po matce. Po zmařené emigraci skončil v dětském domově, než byl předá do péče babičce a dědečkovi.

Základní školu absolvoval na venkově. Až do svých 13 let byl bez matky, která se pak na základě snížení trestu z 15 na 10 let dostala ven. V žaláři v Pardubicích strávila víc jak devět let.

Žádost o její omilostnění podepsala řada jejích kolegů a přátel jako třeba Martin Frič, Jiří Trnka, Ladislav Pešek, Jaroslav Marvan, Bohuš Záhorský, Jaroslav Vojta, Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Dana Medřická, Eduard Kohout, Zdenka Baldová, Lída Vostrčilová... V roce 1960 byla nakonec z vězení propuštěna na podmínku, a to dva měsíce před prezidentskou amnestií. 

Těšilo ji, že se za ni řada kolegů postavila i přesto, že sami riskovali. Co ji ale velmi mrzelo a zasáhlo, bylo to, když zjistila, že se našli v dnešním Vinohradském divadle, v tehdejším Divadle československé armády naopak ti, kteří pro ni dokonce požadovali trest smrti. Pod dopis, který byl návrhem pro zbavení hrdla pro "zrádkyni" a "vlastizrádkyni", se měly podepsat už tehdy velké herecké hvězdy - Vlasta Chramostová, Jarmila Švabíková, Světla Svozilová, Soňa Neumanová, zapálená komunistka Světla Amortová, ale také Jiřina Jirásková, Antonie Hegerlíková nebo Karolína Slunéčková. 

"Jediná Karolína se mámě skutečně po letech omluvila s tím, že byla´mladá a hloupá´a v podstatě zmanipulovaná. Karolína byla veskrze hodná ženská, velmi ji to trápilo, a té jsem také její mladickou nerozvážnost uvěřil," uvedl nedávno Jiří Štěpnička. 

Štěpničkové se omluvila i Antonie Hegerlíková a údajně i Jiřina Jirásková, které samy přiznaly dokonce i v televizních rozhovorech, že se "nechaly zmanipulovat a stáhnout", a že vědí, že to byla obrovská lidská chyba. Ostatní to ale zřejmě netrápilo.

Herečka Vlasta Chramostová sice až do své nedávné smrti tvrdila, jak se kolegyni omluvila, ta jí odpustila, a že jí to velmi mrzí, nicméně slova svého času kované komunistky a ve své době agentky StB nikdy nikdo nepotvrdil.

Po svém propuštění z vězení získala Štěpničková angažmá v divadle v Kladně, kde byla dva roky, a pak přešla do pražského Realistického divadla, kde byla až do své smrti. Pak dostávala role dokonce i ve filmech, do kterých se jí nechtělo. Ovšem musela. Nešlo poté, co vyšla z vězení, odmítnout. Třeba v roce 1961 si zahrála malou roli Nejdkové v dramatu Kohout plaší smrt. Šlo o tendenční snímek tehdejšího komunistického režimu, který prakticky obhajuje násilnou kolektivizaci venkova v padesátých letech 20. století a vykresluje provokatéry Státní bezpečnosti jako nebojácné obránce komunismu. 

Následně natočila ještě 20 filmů, včetně těch známých, jako Zločin v dívčí škole, Kladivo na čarodějnice, Pěnička a Paraplíčko, Skřivánci na niti, Všichni proti všem, ale zahrála si také v televizních seriálech jako jsou Sňatky z rozumu, F. L. Věk, Ve znamení Merkura nebo Synové a dcery Jakuba skláře. Šlo o její poslední roli, premiéry se však nedočkala. Zemřela 5. září 1985 po delším boji s rakovinou. Pohřbena je na Olšanských hřbitovech v Praze.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu