|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
Aby připuštění bylo úspěšné, je nutné dobře odhadnout ovulaci 

Chystáte vaši fenku připustit? Poradíme vám, kdy poznat ten správný den "D"

02. září 2018 14:11 / Shutterstock
 0   0
Plánujete, že vaši fenku necháte nakrýt? Aby byl odchov co nejúspěšnější, je vhodné znát správný termín. Jak ale poznat ten den D?

Většina fen obvykle hárá dvakrát do roka. Jsou ale plemena, jejichž fenky hárají jenom jednou ročně. Proto je třeba naplánovat si i vhodnou dobu k připuštění. Většina fen má ovulaci mezi 9. - 14. dnem od počátku hárání. Jak poznat správný čas?

Pozorujte chování

V první řadě sledujte fenu. Ta obvykle několik dnů před háráním častěji močí a také mívá nateklé pohlavní orgány. A podobně, jako tomu bývá u žen, i u fenek se může objevit změna nálad. Některé se více mazlí, jiné jsou naopak nervózní a unavené. A ve chvíli, kdy se na pohlavním ústrojí objeví první kapka krve, což zjistíte i pomocí papírového kapesníku, můžete tento den považovat za první den hárání.

Změna barvy výtoku

U většiny fen je optimální čas plodnosti 10. až 14. den po objevení se prvních známek krvavého výto­ku nebo 2 až 3 dny poté, co se krvavý výtok přemění na světle růžový. Ovšem je nutné brát v potaz také to, že některé feny mají krvavý výtok po celou dobu hárání, jiné zase skoro nebarví.

Ochota k páření

Dalším signálem, že nastal ten správný čas, je ochota fenky k páření. Již během hárání fena silně přitahuje psa a dovádí s ním, avšak bližší kontakt obvykle odmítá a nenechá se nakrýt. Teprve až se fena psovi sama nastavuje, sama ho vyhledává a v jeho blízkosti nebo při dráž­dění přezky a hrázky dává ocas na stranu, začíná být optimální doba pro páření. Ta bývá zhruba 3 - 5 dní po prvním projevu zájmu o psa a 2 - 3 dny poté, kdy fena poprvé dovolila psu naskočit. Bohužel, opět zde hodně záleží na fence samotné. Jsou totiž takové, které psa odmítají po celou dobu říje.

Laboratorní techniky

Naštěstí moderní doba přináší také moderní metody. A jednou z nich je laboratorní diagnostika. Ta přesně určí, kdy má fenka ovulaci. Veterinář provede buď vaginální cytologii, kdy udělá stěr z pochvy a na základě něj určí optimální den pro krytí, nebo stanoví hladinu progesteronu z krve feny. Obě tyto techniky je kvůli srovnání výsledků nutné provést opakovaně. Ale pokud se vše zadaří, můžete se za pár měsíců těšit na nové přírůstky. Nezapomeňte hlavně na kvalitní stravu fenky po celou dobu březosti. V poslední době je velice módní takzvané BARFování. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu