Pokud chcete, aby vám myčka dlouho vydržela, dodržujte několik zásad
Myčka na nádobí je spotřebič, u nějž očekáváme, že nám vydrží deset let, ne-li víc. Šetří vodu, čas i peníze. Pokud chcete, aby vám dobře sloužila co nejdéle, zkuste se vyvarovat následujících věcí.
Zbytky jídla na nádobí
Špinavé nádobí do myčky patří, ale větší zbytky jídla ne. Pokud talíře vložíte do myčky silně znečištěné, zbytečně si zanášíte filtry. Největší problém způsobují kyselé potraviny, které mohou uvnitř způsobit korozi. Jednou za čas můžete myčku pročistit odstraňovačem mastnoty a zbytků jídel.
Špatně poskládané nádobí
Ve spěchu, kdy potřebujete sklidit z linky špinavé nádobí co nejrychleji, možná tolik nehledíte na to, jak jej do myčky skládáte. Občas se tak stane, že větší kusy překrývají malé a ty zůstanou i po umývacím cyklu znečištěné. To však není jediný problém. Pokud nádobí během mytí skáče, může poškodit samotnou myčku. Ideální rovněž je, aby se nádobí vzájemně dotýkalo co nejméně.
Nedostatečná údržba
Myčku je potřeba pravidelně čistit, aby se v ní nedržel vodní kámen, mastnota a netvořila koroze. Na trhu je k dispozici celá řada přípravků, spolehlivě však funguje i obyčejný ocet, který jednou za čas nalijete dovnitř a pustíte myčku naprázdno. Rovněž je nutné pravidelně oplachovat zanesený filtr a v případě tvrdé vody používat profesionální odstraňovač vodního kamene. Občas je potřeba vytřít myčku vlhkým hadříkem s jarem.
Nekvalitní přípravky na nádobí
Na trhu je spousta přípravků do myčky, ale je třeba si mezi nimi vybrat kvalitní. Kromě klasického mytí totiž při správném dávkování zabrání i usazování vodního kamene. Nekvalitní a velmi laciné přípravky naopak mohou spotřebič rychle poškodit. Nezapomínejte ani na pravidelné doplňování soli, která má vliv na čistotu katexového filtru, jenž filtruje vodu na měkkou. Dále čtěte: Vodní kámen ničí pračku, myčku, konvici i kávovar. Víte, jak se ho účinně zbavit bez chemie?