|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Pálení františků sahá hluboko do historie 

Vůně, bez které se tradiční Vánoce neobejdou. Pálení františků sahá hluboko do historie

23. prosince 2019 10:34 / Internet
 2   0
I naši předkové věděli, že pravé Vánoce se bez typického aroma neobejdou. V každém domě voněl o svátcích čerstvý chléb a buchty, později i napečené cukroví. Dům provonělo čerstvé jehličí, ale především další specifické věci: většinou františky nebo purpura.

Jisté okamžiky máme spojené s vůněmi. Nejinak je tomu v případě Vánoc. Někomu voní hřebíčkem a skořicí, dalšímu vanilkou, pomerančem, citrusy, jablky, borovicí. Pokud se však vrátíme k prapůvodní myšlence Vánoc, vzpomeňme, co přinesli Ježíškovi do chléva Tři králové: zlato, kadidlo a myrhu. Právě kadidlo mělo i svůj duchovní význam.

Františky se postarají o duchovno

Jedná se totiž o vykuřovadlo, které má pomoci člověku povznést se nad pozemské žití a užít si duchovno přítomného okamžiku. Možná znáte kadidlo pouze z kostelů, dávno se však přeneslo také do rodinných příbytků – a to v podobě františků. Mají specifickou vůni, která možná nemusí být všem příjemná, ale vězte, že k tradičním Vánocům zkrátka patří.

Purpuru si lze vyrobit doma

Dlouhou historii má také purpura. Jedná se o aromatickou směs koření, vonných bylin, pilin i třísek, která se klade na rozpálenou plotnu. Tam se nasucho praží. Její výrazná vůně je nezaměnitelná. Purpura se dá pořídit v drogerii, ale nejlépe uděláte, pokud si ji vyrobíte sami. Stačí zvolit libovolné druhy koření a promíchat je s několika kapkami vonného esenciálního oleje dle vlastního vkusu.

Esence nahradí obyčejné koření

Esenciální oleje bývají často novodobou náhradou františků a purpury. Pořídit lze různé směsi, které stačí nakapat do vody a postavit třeba na topení, kde se krásně rozvinou. Stejnou službu vám ale prokáže hřebíček vyvařený ve vodě nebo zapíchnutý v pomeranči.

Vonné tyčinky jsou velmi intenzivní

Významově blíž než esenciální oleje jsou už původním kadidlům vonné tyčinky. S jejich množstvím však v interiéru šetřete, ne všichni jejich výrazné aroma dobře snášejí. Výpary z nich navíc neprospívají lidskému organismu. Pokud ovšem zapalujete tyčinky jednou dvakrát do roka, není se čeho obávat.

Difuzéry jsou výdobytkem moderní doby

Bytové parfémy a difuzéry také byt nádherně provoní. O tradičním způsobu Vánoc už ale nemůže být řeč. Nejdůležitější je ale fakt, abyste zvolili takové aroma, v němž se budete cítit příjemně a strávíte svátky tak nejlépe, jak to jen jde. Dále čtěte: Opadává vám vánoční hvězda? Poradíme, jak o ni pečovat a jakým chybám se vyhnout.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu