|  BYDLENÍ
ne 8. září, svátek má Mariana, zítra Daniela
Koupelna
Správní pomocníci, chvilka času a pravidelnost udělá z vaší vany doslova královnu koupelny 

Jak mít doma zářivě čistou vanu? Potřebovat budete jenom dvě věci

12. února 2018 14:01 / Shutterstock
 117   12
Zářivě čistá vana je skvělou vizitkou paní domu. Svůj lesk si zachová, když ji myjeme pravidelně. Nestačí ji však pouze spláchnout sprchou. Vodní kámen i špína si žádají účinnější pomocníky. Mezi ty nejzákladnější patří starý osvědčený ocet a jedlá soda. Kombinovat je lze i s dalšími přípravky.

Řada lidí má doma vanu akrylátovou. Nesvědčí jí příliš drsná houba ani drátěnka, stejně tak přípravky na bázi písku, alkoholu nebo koncentrovaných kyselin, v neposlední řadě chemikálie. Využití domácích surovin je tak nejen levnější, ale zároveň šetrnější a může prodloužit životnost vaší vany.

Teplý ocet + soda místo písku

Že je kuchyňský ocet zcela univerzálním čističem, je stará známá věc. V případě vany pomůže hlavně s likvidací vodního kamene. Ať už jej smícháte s vodou nebo použijete samotný, musí být tentokrát teplý. Čištění tak bude mít mnohem větší účinek. O octu je známé, že desinfikuje a dodává potřebný lesk, což je v koupelně nanejvýš žádoucí. Nic nezkazí dojem tak, jako zašlé umyvadlo nebo vana. Obyčejný ocet využijete i na kohoutky a baterie.

Pokud pravidelný úklid zanedbáváte a ocet je na vaši vanu krátký, sáhněte do kredence pro jedlou sodu. Smíchejte s octem, kašičku rozetřete po vaně a nechte působit. Potom jen opatrně spláchněte. Vyzkoušet můžete i variantu, kdy napustíte plnou vanu, přisypete čtyři lžíce sody a tři litry octu. Po třech až čtyřech hodinách smyjete. S hodně silným znečištěním si poradí soda smíchaná s peroxidem vodíku v poměru 1:1. Opět je nutné nechat roztok nějakou dobu působit. Variant čištění s jedlou sodou je celá řada, ve stejném poměru se míchá i se sodou na praní. Pastu je pak možné setřít octovou vodou. Vana je i po tomto způsobu čištění zářivě čistá.

Koupelnu provoní citrusy

Nemůžeme zapomenout na hrubozrnnou sůl. Ve vaně ji můžete roztírat houbičkou na nádobí, rozpůleným citronem nebo grepem! Krouživými pohyby máte vanu vyčištěnou během chvilky, citrusy vám navíc koupelnu intenzivně provoní. Použít lze i esenciální olej, smíchat jej se sodou, kastilským mýdlem a trochou vody. Jedlá soda si opět poradí se skvrnami, olej vytahuje mastnotu na povrch. S mastnotami ve vaně si umí poradit i běžný šampon na vlasy. Pokud se chcete obejít bez jakýchkoliv chemických i domácích přípravků, vezměte si na pomoc parní čistič. S velmi zažranými nečistotami však bude bojovat delší dobu. Vana vám vydrží i patnáct let. Na co si dát pozor při jejím výběru zjistíte zde.

Možná se vám podařilo akrylátovou vanu poškodit. Jestliže se jedná o drobnosti, pomůže břebroušení jemným brusným papírem a následné vyleštění voskem nebo pastou na nábytek. Na hloubkové poškození je už potřeba tmel a ruka odborníka.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu