|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Exterier
Rekostrukcí starého domu získáme nejen obrovský prostor pro realizaci vlastních představ, ale zpravidla také mnohem více místa 

Rekonstrukce staršího domu má nesporné výhody. Co všechno ale musíme zvážit?

28. dubna 2017 06:20 / youtube.com
 2   0
Koupě starého domu vyvolává představu, že budeme moci rovnou bydlet, a pak do něj teprve postupně investovat. Naše obydlí se sice nejspíš promění na určitou dobu ve staveniště, nebudeme však už platit nájem a postupnými investicemi se vyhneme hypotékám a velkým půjčkám.

Než začnemě, měli bychom zvážit následující:

Jedinečná možnost většího bydlení

V případě koupě a následné rekonstrukce staršího domu platí pravidlo, které možná leckoho zprvu ani nenapadne. Pokud bychom starý dům zcela zbourali a stavěli namísto něj nový, budeme moci zastavět podle současných předpisů maximálně třetinu rozlohy pozemku. Hodně starších domů ale bývá mnohem větších.

Stěhování nesmíme uspěchat

Okamžité stěhování opravdu dobře zvažme, rozumnější je nejprve zrekonstruovat základ, abychom se mohli nastěhovat do obytných místností. Tedy zkontrolovat a opravit stěny a střechu, aby nám nezatékalo na hlavu, alespoň v části objektu rozvést novou elektroinstalaci, opravit či raději rovnou vyměnit rozvody vody a odpady a zajistit vytápění. V oblastech, v nichž je dostupný rozvod plynu, určitě stojí za úvahu i využití tohoto zdroje energie.

Plány se často mění "za pochodu"

Teprve v druhé fázi rekonstrukce přijdou na řadu méně používané místnosti, tepelně-izolační fasáda a úprava pozemku. Poměrně často se stává, že během plánování rekonstrukce své představy o konečné podobě tak významně změníme, že nám nakonec z původní stavby zbudou jen základy a obvodové zdi. Nakonec ale získáme dům, který do svého prostředí zapadne a bude nám skvěle sloužit další desítky let.

Skryté vady? Určitě se něco najde!

Hodně problémů bývá skrytých, a dokud nezačneme stavbu rozebírat, tak se o nich nedozvíme. Může to třeba být vodovod, který v zimě zamrzá, či voda z ulice, která několikrát do roka vyplaví zahrádku. Zkrátka jakmile si pořídíme starší dům, musíme počítat s tím, že do něj určitě budeme muset investovat víc, než jsme původně plánovali.

redakce | Magazín PLUS+

Víc už toho není

Zavřít reklamu