|  BYDLENÍ
pá 1. listopadu, svátek má Felix, zítra se uctívá Památka zesnulých
Interier
Obývací pokoj by měl být místem, kde chcete trávit svůj volný čas 

Obývací pokoj by měl být útulný, nadčasový a praktický. Toho docílíte především rozmístěním nábytku

07. listopadu 2020 13:43 / Pixabay
 0   0
Obývací pokoj je hlavním centrem dění v celé domácnosti. Měl by být útulný, nadčasový, ale zároveň i praktický. Toho docílíte především rozmístěním nábytku, což může být doslova umění.

Obývací pokoj by měl být místem, kde chcete trávit svůj volný čas, sejít se s ostatními členy rodiny, povídat si, dívat se na filmy nebo hrát společenské hry. Zde je několik tipů, které můžeme použít jako startovací body při aranžování obývacího pokoje, aby splňoval všechny požadavky. 

Určete si místo, které chcete zdůraznit

Na začátku plánování rozmístění nábytku je dobré si uvědomit, jakým způsobem budeme místnost využívat a co v ní chceme zdůraznit. Pokud zařizujeme obývací pokoj, chceme to provést tak, aby si všichni měli kam sednout, dobře viděli na bod, který chceme zdůraznit (krb, televize, velké okno s výhledem na zahradu), a aby měli po ruce nějaký povrch, na který by si mohli odložit pití.

Jestli máme v místnosti například krb, znamená to, že by nábytek měl být uspořádán tak, aby všichni viděli na oheň a cítili jeho teplo. To většinou znamená natočit pohovku a křesla směrem ke krbu, nebo umístit dvě křesla naproti sobě blízko krbu, aby se tím usnadnila komunikace. Je dobré také zohlednit, kolik lidí potřebujeme v místnosti pohodlně usadit, což ovlivní druh, velikost a počet míst k sezení.

Pokoj by měl působit vzdušně

Vaše místnost potřebuje dýchat. Pokud nábytek odtáhnete od zdi, celý pokoj bude působit mnohem útulněji. Dokonce i několik centimetrů způsobí, že místnost bude působit více domácky. Nezapomínejte na cestičky, které budou lidé používat při pohybu po místnosti. Když chceme nábytek odtáhnout od zdi, musíme myslet na to, že se budeme chtít v pokoji volně pohybovat a měl by nám na to zbýt dostatek prostoru. 

Nejčastějších chyby při zařizování interiéru

Přehnaná snaha o sladění barev 

Všudypřítomnost stejné barvy působí nudně, příliš výrazné barvy nebo divoké kombinace zase nevkusně a disharmonicky. Ideální je v místnosti použít tři barvy, kdy jedna by měla mít trvalý charakter.

Hromadění věcí 

Velké množství nábytku a doplňků v jakémkoli prostoru snižuje úroveň komfortu. Ani sbírky předmětů, které se zájmem shromažďujete už řadu let, by neměly být vystaveny v obýváku či ložnici (raději jim, máte-li možnost, věnujte samostatnou místnost, nebo je mějte schované ve skříních či krabicích).

Překombinované styly 

Když zařizujete interiér, dívejte se na věci v souvislostech. Nestačí, že se vám líbí konkrétní kus v obchodě. Romantická komoda může vypadat hezky, ale ve vašem obýváku s nábytkem ze 70. let už tak úplně ne. Stylů, v jejichž područí lze rozvrhnout interiéry včetně umístění veškerého nábytku i dekorací, je skutečně neuvěřitelné množství. Pokud si nevíte rady, poradí vám odborník na interiérový design.

Osvětlení 

Osvětlení až na posledním místě? Chyba! Typ světelných zdrojů, jejich rozmístění a intenzita osvětlení hrají důležitou roli v tom, jak se budete doma cítit. Psali jsme také: Čtyři praktické tipy, jak vybrat stylový televizní stolek do obývacího pokoje

Fotogalerie
Klára Sanders | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu