Pokud Česko nezmění přístup ke kvótám, přijde žaloba
Prohlásil to eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Rozhodnutí soudu, který zamítnutím žalob Maďarska a Slovenska potvrdil platnost programu přerozdělení 120 000 lidí, komise uvítala.
„Ano, je to velmi dobrá zpráva. Měli bychom ten rozsudek vzít jako příležitost vyzvat všechny členské země ke spolupráci," prohlásil Avramopulos před novináři. Oznámil, že v rámci programu bylo dosud do jiných států z Itálie a Řecka přesunuto necelých 28 000 lidí a zbývá jich výrazně méně, než byl původně zamýšlený počet.
Eurokomisař podotkl, že „dveře jsou dál otevřené". Je podle něj třeba v dialogu přesvědčit všechny členské státy unie, aby splnily všechny své závazky. „Ale je třeba dát jasně najevo, že solidaritu je potřeba ukázat právě nyní. Právě nyní totiž některé země potřebují pomoci," poznamenal. Soud podle něj uznal, že zvolené prostředky odpovídaly situaci náhlého krizového přílivu velkého počtu osob. Nyní nelze podle komisaře ztrácet čas. „Všechny členské země se musí soustředit na splnění svých relokačních závazků," uvedl.
Evropská exekutiva už 26. července posunula do druhé fáze řízení proti trojici středoevropských zemí, které se na přerozdělování odmítají podílet. Zaslala tehdy do Prahy, Varšavy a Budapešti takzvaná odůvodněná stanoviska a dala měsíc na reakci, kterou nyní studuje.
Pokud tři státy v příštích týdnech nezmění svůj přístup, komise zváží „poslední krok" v řízení pro porušení unijní legislativy a pošle Maďarsko, Polsko a Českou republiku k unijnímu soudu, zdůraznil komisař pro vnitro.