|  ZPRÁVY
ne 7. července, svátek má Bohuslava, zítra Nora
Domácí
Sociální sítě už hýbou nejen politikou, ale i finančními trhy 

Do nedávna nemožné se stává skutečností. Sociální sítě začínají dokonale manipulovat trhy

29. ledna 2021 08:38 / Depositphotos
 0   0
Sociální sítě hýbou nejen politikou, ale uý i finančními trhy. Koordinovaná spekulace amatérů ze sociálních bublin právě připravuje miliardářské šéfy hedgeových fondů o velké miliardy. Nevídané.

Věc sice nevídaná, ale podle ekonoma Lukáše Kovandy nejsou koordinované manipulace trhu zcela novým jevem.

Fenomén "GameStop" vypovídá o tom, že trhy jsou ještě více odtrženy od reality. To umožňuje v základu extrémně expanzivní měnová politika centrálních bank v čele s americkým Fedem. Ty trhy zaplavují penězi, takže vznikají různé bubliny a bublinky. Bez přemíry nových peněz by se bubliny v takové míře a intenzitě nenafukovaly. Extrémně expanzivní měnová politika je vlastně pobídkou investorům. „Investujte rizikově“, a dokonce „hrajte si“. To, jaká se v rámci tohoto riskování a hraní si nafoukne bublina, budou nyní ve větší a větší míře tedy určovat nálady sociálních sítí a různých sociální bublin. Je třeba s tím počítat, upozorňuje ve svém komentáři Kovanda.

Koordinované spekulace investičních amatérů na GameStop a další tituly jsou z velké části zcela novou záležitostí, protože jsou umožněny rozmachem sociálních sítí, chatových místností a investorských aplikací. Roli rovněž sehrává covidová nuda a dlouhá chvíle drobných mileniálních investorů, kteří na sítích hledají zábavu a v jednoduchém a levném investování skrze aplikace pak adrenalin. Formují se specifické sociální bubliny v míře, jaká tu nikdy v minulosti nebyla, resp. neměla takový vliv na profesionální investiční svět.

Do jisté míry ale historické paralely přesto existují, připomíná Kovanda. Jednou z nich je dění na trhu se stříbrem na přelomu 70. a 80. let minulého století. Tři bratři Huntové se tehdy v obavě ze znehodnocování papírových, nekrytých peněz rozhodli s penězi, které zdědili po otci, investovat do stříbra, takže nakonec ovládali třetinu veškeré světové zásoby tohoto kovu, která byla dostupná soukromým investorům. Cena stříbra v letech 1979 a 1980 dramaticky narostla, z úrovně nad šesti dolary nad čtyřicet dolarů za unci, z části právě i kvůli jejich agresivním spekulativním nákupům. Po nějaký čas tedy s trhem bezesporu manipulovali.

Ve své bratrské sociální bublin“, tvořené tedy jen třemi osobami, vlastně jednali podobně jako dnes jednají prostřednictvím sociálních sítí typu Redditu investoři do GameStopu. Místo jednotek jsou jich nyní sice miliony, ale princip zůstává podobný. Lidé mají obavy ze znehodnocení úspor. Vybírá si to svou daň.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu