Čína propojila dva počítače na vzdálenost 12 kilometrů. Prolomila tak důležitý milník na cestě ke kvantovému internetu
Čínští vědci udělali významný krok vpřed na poli kvantových technologií, když se jim podařilo na vzdálenost dvanácti kilometrů propojit dvojici počítačů pomocí velice komplikovaného fyzikálního jevu kvantovým způsobem. Takzvaným propletením částic vytvořili komunikační kanál mezi dvojicí počítačů a teleportovali tak informaci z jednoho do druhého.
V současné době jsou kvantové technologie jedním z nejžhavějších směrů výzkumu v oblasti informačních technologií. Ze samotné podstaty kvantových technologií plyne výrazné urychlení výpočetního výkonu v mnoha odvětvích. Největší přínos by však měla technologie kvantového internetu. Právě na tento segment se čínští vědci zaměřili.
Internet neomezených možností
Kvantový internet by lidem přinesl takřka neomezené možnosti využití. Lidé by například mohli využívat neomezenou komunikaci na jakoukoliv vzdálenost ve vysoké kvalitě. Stejně tak by kvantový internet vytvořil prostředí pro vznik mnohem sofistikovanějších aplikací. Tato technologie je sice ještě velmi vzdálená, ale experiment čínských vědců naznačuje, že to jde.
Výsledky svého výzkumu vědci popsali v rámci nové studie, kterou publikoval odborný časopis Physical Reviews Letters. Ve studii popisují, jak se jim podařilo propojit dvě zařízení vzdálená 12,5 kilometrů v městské zástavbě. Vědci tak navázali na předchozí experiment, kdy dvojici kvantových pamětí propojili optickým vláknem, využili podobné kvantové uzly a poslali jeden foton z první paměti do druhé.
Záhadný fenomén
Kvantové propletení je vědeckým fenoménem, který se obtížně vysvětluje a ani samotní vědci nebyli schopni se shodnout, jak přesně funguje. Velmi zjednodušeně lze tento jev popsat jako provázání částic tak, že výkyv jedné, dokáže ovlivnit i všechny ostatní a dochází tak v podstatě k teleportaci informací. Za v podstatě šílený a nevysvětlitelný ho považoval už Albert Einstein. Dále čtěte: ()
Zdroj: Nature