Rezavých litinových radiátorů se nemusíte zbavovat. Nový nátěr jim dodá retro vzhled
Litinové radiátory se dnes běžně instalují do historických budov a všude tam, kde majitelé preferují styl retro. Oproti plechovým totiž déle vydrží a poskytují značnou tepelnou úsporu. Co se týče designu, splňují nároky i těch nejnáročnějších zákazníků – což se ovšem o původních topidlech ve starých domech říct nedá. Zrenovovat je však můžete i tehdy, když jsou rezavé.
Příprava je základ
Nejdřív je třeba radiátor pořádně odmastit. Nejjednodušší je pořídit si saponát na odmašťování, který neobsahuje leštící oleje ani silikony a rovnou zbaví radiátor i prachu. Obvykle se nanáší štětcem a nechá se nějakou dobu působit. Je třeba důkladně projet opravdu všechna místa včetně potrubí.
Pokud je radiátor částečně rezavý, vezměte si na pomoc i drátěný kartáček, brusnou houbičku nebo šmirgl a k nim bezoplachový odrezovač. Kombinace těchto věcí zajistí, že získá radiátor jednotný vzhled a nový nátěr bude na kovovém povrchu dobře držet.
Sprej, štětec nebo pistole
Po přípravě se můžete vrhnout na samotný nátěr. Netřeba snad připomínat, že radiátor musí být studený, jinak by barva příliš rychle zaschla a mohla by popraskat. Nanášet ji můžete sprejem, štětcem nebo pomocí stříkací pistole. Každému přitom vyhovuje něco jiného. Dále čtěte: Rychlá renovace za dobrou cenu. Přetřete staré kachle novým nátěrem.
Efektivní volbou je barva ve spreji určená na radiátory, která odolá i vysokým teplotám a často obsahuje i antikorozní látky. Aplikace s ní je jednoduchá, stačí okolí radiátoru pořádně oblepit kartony či igelitem. Jestli chcete natírat pomocí štětce, zvolte úzký a plochý, kterým pohodlně dosáhnete mezi žebra radiátoru. Hodit se bude i tzv. zárožák.
Stříkací pistole je oproti ručnímu nátěru mnohem rychlejší, navíc s ní ušetříte barvu. Dokáže vytvořit na topení rovnoměrný film, takže na novém nátěru nebude vidět starý podklad, kapky ani tahy štětcem. Vyžaduje však trochu zručnosti.