|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Bolest po probuzení signalizuje spánkový problém 

Špatná poloha může za to, že se ráno probudíte jako rozlámaní. Bolest krční páteře je toho jasným signálem

19. září 2021 09:12 / Depositphotos
 0   0
Nikdo nechce cítit úmornou bolest ihned po probuzení. Je to však čím dál tím častější, jelikož mnoho z nás má sedavé zaměstnání a celý den se sklání nad počítačem nebo mobilním telefonem. Bolest krční páteře však může zhoršit i nevhodně zvolená poloha při spánku.

Po noci by se mě každý cítit odpočatý a plný energie na nadcházející den. To je ovšem ideální stav, který pociťuje jen málo z nás. Některé důvody nedostatečného spánku jen stěží ovlivníme, ale vybrat si takovou polohu, která nás maximálně zrelaxuje a nezpůsobí nám bolesti, si vybrat můžeme.

Každý z nás je jiný, a proto si každý vybíráme jinou polohu, která je nám z nějakého důvodu nejvíce příjemná. Je ale dobré vědět, že některé polohy vedou k úlevě a jiné způsobují silné bolesti. Páteř by vždy měla být v mírném prohnutí a měla by být zachována její přirozená křivka v úseku krku.

Vhodná poloha je základ

Nejlepší možnou polohou pro spánek je poloha na zádech. Abyste docílili ještě lepšího efektu regenerace a odpočinku, podložte si kolena pevným velkým polštářem. Jedině tak totiž budete mít záda v přirozené poloze. Pokud rádi spíte schoulení na boku v klubíčku, vložte si mezi nohy malý polštářek nebo peřinu. Volte ji však pouze k relaxaci, ne k nočnímu spánku. Po celodenním shrbení totiž uvedete při spánku v klubíčku páteř znovu do ohnutí.

Nejméně vhodnou polohou při bolestech krční páteře je spánek na břiše. Ta může bolesti krční páteře mnohonásobně zhoršit. Neumožňuje totiž páteři zaujmout přirozenou polohu a pokud máte ještě vysoký polštář, dochází kvůli vytočené hlavě k námaze kolem krční páteře, svaly jsou v napětí a páteřové obratle na sebe tlačí. Spánek na břiše navíc vede k tvorbě vrásek, jelikož dochází k silnému tlaku na pleť.

Na vině je také polštář

Hlavní zásadou je nemít příliš velký polštář. Tím spíš při spánku na břiše. Hlava je pak v nepřirozeném vytočení a záklonu a šíjové svaly jsou ve velkém napětí. Nejlepší je volit polštář podle preferované polohy. Pro spánek na boku je dobré volit polštář, který zajistí správnou polohu páteře, a to tak, že nebude nižší než hlava samotná. Nejlepší jsou anatomické polštáře z paměťové pěny. Pro spánek na zádech je dobrý menší polštář nebo dokonce žádný. Tato pozice usnadňuje dýchání a zaručí lepší odpočinek. Pokud polohy během noci střídáte, nejvhodnější pro vás bude polštář s pružnou náplní.

Každá matrace není pro každého

Dalším faktorem, který ovlivňuje kvalitu spánku, je vhodně zvolená matrace. I u ní je však vhodné zohlednit spánkovou polohu. Silnějším lidem se nedoporučuje měkčí matrace, jelikož může docházet k propadu těžších částí těla, jako jsou pánev, břicho nebo hrudník, čímž může docházet k nesprávnému zakřivení páteře. Jedincům s normální hmotností, kteří preferují spánek na boku, se však naopak doporučuje. Tvrdší matrace je pak vhodná pro lidi spící na zádech, jelikož na tvrdé podložce dochází ke správné podpoře těla a páteř leží v rovině. Dále čtěte: Nervozita, zapomětlivost, kolísání váhy či častá nachlazení. To vše může znamenat, že vám chybí spánek.

Zdroj: edisonspinecenter.com, spine-health.com.

Fotogalerie
Kateřina Kofroňová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu