Využijte sílu přírody. Lék na většinu problémů roste na jaře u každého domu
Nedoceněná léčivka užitečná pro každého - to je pampeliška. Využít se z ní dá každý kousek. Čerstvé listy pampelišky jsou na jaře zásobárnou vitaminů, minerálů a stopových prvků. Z květů se vaří chutný a zdravý sirup a léčivý je i kořen, který můžete vykopat na podzim a využít pro detoxikaci jater a regeneraci trávení. Kořen pampelišky ocení diabetici pro jeho schopnost snižovat hladinu glukózy v krvi. Pomáhá také při léčbě všech nemocí kloubů, ledvin i žaludku.
Hlavní oblast využití pampelišky:
- chronický zánět jater (hepatitida)
- cukrovka (diabetes)
- únava a vyčerpání
- svědění kůže
- atopický ekzém
- akné, uhrovitost
- žaludeční vředy
- nechutenství
- zácpa
- žlučníkové kameny
- dna
- revma, artritida
- nemoci ledvin a močového měchýře
- podpora tvorby semene u mužů
- hnisavé záněty v krku, angína
Detox jater i celého těla
Hořká chuť pampelišky obecně snižuje horko i vlhko, zejména pak v oblastech, na které mají vliv játra, slezina-slinivka, plíce a srdce. Pampeliška, stejně jako ostatní hořké látky, navíc směruje energii dovnitř a do dolní části těla. Hodí se tak svými účinky pro každého. Pouze kojící ženy by se měly pampeliškám vyhýbat, protože při jejich nadměrné konzumaci by pak měly hořké mléko.
Na jaře i jindy
Na jaře sbíráme čerstvé mladé listy, v létě květy a po odkvětu kořen. Je také možné sbírat celou pampelišku, tedy vykopat i s kořenem v době květu, neumývat, komplet celou pověsit do mírného průvanu, usušit, za týden dosušit v troubě - takto je úžasná i pro vyživení celého těla.
Čerstvé pampeliškové listy se používají syrové do salátů či k jídlu. Květy se zalívají teplou (ne vroucí) vodou a nápoj popíjíme hlavně v horkých dnech. Kořen se suší a pak je třeba ho uvařit. Pampeliška je skvělá celoročně, na jaře podpoří detoxikaci i hubnutí. Jak dále na jaře podpořit svou figuru jsme psali zde.