Plevel z chodníku odstraníte jednoduše i bez zbytečné chemie
Nejúčinnějším prostředkem na hubení plevelu jsou postřiky s herbicidy. Faktem však je, že se tyto pesticidy dostávají po dešti do půdy i spodních vod. Naštěstí od nich v posledních letech řada majitelů upouští. Nasnadě jsou totiž jiné alternativy a některé doslova za hubičku.
S kartáčováním se začíná už na jaře
Se spáry v chodnících si jednoduše poradí speciální kartáč s násadou. Jeho hlava je osazena štětinami z ocelového drátu a dokáže odstranit mech i drobný plevel. Stejně dobře však může posloužit starý „rejžák“ či jný kartáč s drátěnými hroty. S kartáčováním je vhodné začít už na jaře, kdy plevel teprve začíná bujet. V okamžiku, kdy se kořeny rozrostou a uchytí, už totiž přestává být tato varianta tolik účinná.
Horká voda i napářka fungují stoprocentně
A přichází na řadu metoda, kterou používaly už naše babičky: horká voda. Plevel stoprocentně zahubí, takže seschne a už jej stačí z chodníku jen smést. Protože nezlikviduje kořeny, je nutné proces opakovat pravidelně. Podobný účinek má také napařování. Jsou lidé, kteří používají k vyčištění chodníků čisticí parní přístroj nebo dokonce napařovací žehličku.
Voda z brambor? Nasolíte si půdu
Plevel ve spárách zahubí také voda z brambor, mýdlová nebo jarová voda. Z hlediska životního prostředí však tyto varianty nelze doporučit. Bramborová voda obsahuje sůl, která se dostává do půdy. A ani saponáty pochopitelně okolí domu ekologicky neprospívají.
Ocet je levný a účinný
Lepší variantou je rozhodně lihový nebo vinný ocet, z nějž vyrobíte roztok s vodou v poměru 1 : 3. Stačí jej nalít do rozprašovače a postříkat jím veškeré spáry, kde bují vegetace. Tato varianta je levná, netoxická a také poměrně účinná. Hodně odolné plevele je však nutné zlikvidovat několikrát. Mezi další zajímavé tipy, které stojí za pozornost, jsou dále přímá aplikace kukuřičného škrobu nebo roztok modré skalice. Jak se zbavit nežádoucích živočichů v zahradě, vám poradíme zde.