|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Pokud máte špinavou pračku, prádlo obvykle nevoní 

Chcete mít čisté a voňavé prádlo? Nepodceňujte čistotu pračky aneb údržba pračky v kostce

12. srpna 2019 18:50 / Shutterstock
 1   0
Pračka je spotřebič, který dnes už nechybí snad v žádné domácnosti. Pokud se ovšem o pračku nebudete pravidelně starat, nemůžete počítat s tím, že vám prádlo vypere tak, že bude krásně čisté a voňavé.

V mnohých domácnostech je pračka v provozu takřka denně. Ale i když ji zapnete jen jednou za týden či dva, je nutné myslet na to, že i pračka potřebuje důkladnou údržbu. Pokud se o pračku nebudete pravidelně starat, může se vám stát, že jednoho dne nepůjde ani nastartovat. Teprve v tuto chvíli si uvědomíte, jak cenným pomocníkem pračka je a jak moc vám chybí. A ne každý má dostatek peněz na to, aby si obratem koupil nový spotřebič.

Jak o pračku správně pečovat?

Buďte si jisti, že pračka si vaši péči zaslouží. Když se o ni alespoň občas postaráte a vyčistíte ji, rozhodně jí prodloužíte životnost a hlavně péči poznáte na kvalitněji vypraném prádle. To bude daleko čistší a také voňavější. 

Pokud se vám zdá, že aviváž již nevoní tolik, jako voněla, nebo pokud prádlo již není zcela čisté, může být důvodem těchto problémů právě nevyčištěná pračka. 

Vodní kámen, zbytky pracích prostředků, které jsou připečené na topné spirále, a další usazeniny na sebe váží prací prostředek i avivážní roztok a tím samozřejmě snižují jejich účinky.

Odstraňovač usazenin

Je dobré mít po ruce nějaký dobrý a intenzivní čistič, který si hravě poradí s usazeninami v bubnu i vaně pračky a zatočí i s nečistotami ve vnitřní části pračky, tedy v potrubí nebo na topné spirále.

Takto vyčištěná pračka nejen lépe vypere, ale má i nižší spotřebu elektrické energie, takže ještě ušetříte peníze za její provoz. 

Nezapomeňte na šuplík

Při čištění nezapomínejte také na šuplík, do kterého dáváte prací prášek či aviváž. Pravidelně, minimálně jednou za půl roku, zkontrolujte, zda není ucpaná trubička v přepadovém mechanismu dávkovače aviváže a pracích prostředků. Šuplík je potřeba vyndat a vyčistit od zbytků prášků a aviváží tak, aby aviváž mohla plynule odtékat.

Existují totiž případy, kdy je odtoková část – tedy přepadová trubička avivážní nálevky, zanesená a pračka pak nepere tak, jak by měla. To poznáte, když se i po dokončení praní drží v nálevce voda, která vlastně nemá kudy odtéct, protože je přepadová trubička zanesená. Vyčištění této trubičky je přitom jednoduché a potřebujete k tomu pouze vatovou tyčinku, kterou určitě najdete v každé domácnosti. Možná se to někomu zdá složité, ale sami se přesvědčíte, že je to docela snadné. Když tuto údržbu zanedbáte a nalejete aviváž do zbytku vody z předchozího praní, její obsah se do pračky dostane ne až při posledním máchání, ale hned před prvním máchání, což vyjde skoro nastejno, jako když do pračky žádnou aviváž nedáte. (Dále čtěte: Vyrobte si domácí čističe na fleky. Starší sedačka či křeslo díky nim krásně prokouknou).

Údržba pračky v kostce

  • Každé tři měsíce vyčistěte pračku.
  • Každý půlrok vytáhněte celý šuplík na prací prostředky ven z pračky.
  • Řádně jej vyčistěte pod tekoucí teplou vodou.
  • Přihrádku na aviváž propláchněte teplou vodou.
  • Zbytky aviváží z přepadové trubičky odstraňte vatovou tyčinkou.
  • A hlavně starejte se o svoji pračku včas, ne až když se vám rozbije.
Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu