Lidé se dopouští během péče o vodu v bazénu několika chyb. Dejte si na ně pozor, ať se vám voda zbytečně rychle nekazí
Nejspíš nikdo, kdo nemá vlastní bazén, si neuvědomuje, jaké starosti jsou s jeho údržbou. Nádherně prožité víkendy na zahradě s přáteli u bazénu se můžou rázem proměnit na odpuzující zelenou vodu. Jakmile tento moment nastane, je zřejmé, že máte v bazénu přemnožené řasy či jiné bakterie a je nutné bazén ihned vyčistit. Příčiny mohou být různé. Ať už je to zanedbaná pravidelný péče či velká horka nebo naopak vytrvalý déšť.
Prevence proti řasám
Mnoho lidí si nejspíš ani neuvědomují, jaké všechny faktory mají vliv na čistotu vody v bazénu. Může se jednat o napadané listí, trávu, hmyz nebo například zbytky opalovacích krémů. Ve vodě, v bazénu se tyto mikroorganismy velmi rychle množí a voda se rychle kazí. Pochopitelně není nutné dodávat, že koupání v takovéto vodě může způsobit kožní vyrážky nebo i žaludeční problémy.
Z toho důvodu je naprosto zásadní pravidelné dezinfikovaní bazénu za pomoci k tomu určených přípravků. V dnešní době jsou k dostání i takové prostředky, které jsou i bez chloru, tedy například na bázi vitaminu C. Dále je možné umístit do vody takzvaný flokulant, jenž slouží k tomu, že srazí všechny nečistoty do chuchvalců a ty se poté dají jednoduše vyjmout.
Kontrola pH vody
Druhým zásadním krokem v rámci péče o vodu ve vašem venkovním bazénu je pravidelná kontrola pH, což mnoho lidí vůbec nedělá. To je však chyba. Kromě toho byste měli hlídat také adekvátní tvrdost vody, obsah chlóru a alkalitu. Dle specialisty hobby marketu Zdeňka Kopečného byste měli dodržovat následující hodnoty:
- pH by mělo být v rozmezí hodnot 7,0 až 7,4
- tvrdost vody by měla dosahovat pod 18° N
- obsah chlóru ve vodě by měl mít hodnoty mezi 0,3 až 0,6 mg/l
- alkalita by se měla pohybovat mezi 80 až 120 ppm
Zdeněk Kopečný dále vysvětluje, že „v momentě, kdy je pH vody v bazénu nevyrovnané, tak nefunguje ani celá bazénová chemie nejlépe, tedy pH vody je opravdu nutné kontrolovat a v případě vyšší kyselosti či zásadovosti pH vyrovnat pomocí vhodných prostředků, které jsou k zakoupení v každém hobby marketu.“
Funkční filtrace
Poslední zásadní způsob údržby bazénu respektive čistoty vody je funkční filtrace. Ta umožňuje, že je voda neustále provzdušněná a filtrovaná. V opačném případě můžete velmi rychle pozorovat zelenající se vodu. Rozhodně nesázejte na nejlevnější možnosti filtrace bazénu a nikdy také nekupujte takový, jehož výkon nebude stačit na objem vašeho bazénu. Dále čtěte: Jak zaručeně vyčistit i ty nejhorší připáleny na mřížce z trouby. Vsaďte na ocet nebo pastu z jedlé sody.
Autorský článek, další zdroj: poolsfactory.eu.